avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate Adriana_88

Activitate Adriana_88



MihailZC a scris:

Nu apare nimic nicaieri. Chiar daca ati dezbate succesiunea, ati mosteni, probabil, doar o cota dintr-un imobil, si v-ati incadra in continuare in conditiile programului Noua Casa. Insa, la majoritatea bancilor, fondurile alocate s-au cam epuizat.


Nu doresc acum, în primăvara, când se aloca fondurile.
Problema este ca sora mea nu dorește apartamentul, are casa ei, deci as mosteni apartamentul eu.
Am propus sa îl trecem pe ea, iar ulterior sa mi-l ofere prin donație, nici asa nu dorește. Singura varianta ar fi sa facem succesiunea după ce am apartamentul prin prima casa, nu?
Bună ziua. Doresc sa aplic în primăvara pentru prima casa, dar eu cu sora mea avem o moștenire la care încă nu am făcut succesiunea. Dacă nu facem acum succesiunea, ma afectează cumva? Apare undeva ca dețin moștenire?


gi-jane2 a scris:

nu raman cuiva, tot copiii le folosesc pana dezbat succesiunea.



Dar apare moștenirea undeva în acte?
De exemplu dacă cineva vrea sa ia apartament prin prima casa, îl afectează cumva?
Buna.
Dacă ambii părinți au decedat la luni distanta, iar succesiunea nu s-a făcut, ce se întâmplă cu apartamentul/casa?
Cui rămân pana copii vor face succesiunea?
Buna seara.
As avea o nelămurire în legătură cu moștenirea.
În urma cu 3 luni, tatăl meu a decedat, acesta deținea împreună cu mama mea un apartament, si cu fratele sau jumătate din casa părintească.
Dacă timp de 1 an nu se face succesiunea, ce se întâmplă cu părțile care erau deținute de tatăl meu?