Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Doresc sa aplic în primăvara pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Doresc sa aplic în primăvara pentru prima casa, ...

Bună ziua. Doresc sa aplic în primăvara pentru prima casa, dar eu cu sora mea avem o moștenire la care încă nu am făcut succesiunea. Dacă nu facem acum succesiunea, ma afectează cumva? Apare undeva ca dețin moștenire?
Nu apare nimic nicaieri. Chiar daca ati dezbate succesiunea, ati mosteni, probabil, doar o cota dintr-un imobil, si v-ati incadra in continuare in conditiile programului Noua Casa. Insa, la majoritatea bancilor, fondurile alocate s-au cam epuizat.

MihailZC a scris:

Nu apare nimic nicaieri. Chiar daca ati dezbate succesiunea, ati mosteni, probabil, doar o cota dintr-un imobil, si v-ati incadra in continuare in conditiile programului Noua Casa. Insa, la majoritatea bancilor, fondurile alocate s-au cam epuizat.

Nu doresc acum, în primăvara, când se aloca fondurile.
Problema este ca sora mea nu dorește apartamentul, are casa ei, deci as mosteni apartamentul eu.
Am propus sa îl trecem pe ea, iar ulterior sa mi-l ofere prin donație, nici asa nu dorește. Singura varianta ar fi sa facem succesiunea după ce am apartamentul prin prima casa, nu?
Exact, cata vreme nu s-a emis un certificat de mostenitor care atesta ca ati mostenit imobilul, puteti declara ca nu detineti un imobil. Tineti cont ca daca dezbateti succesiunea la mai mult de 2 ani de la data decesului, pe langa celelalte costuri veti avea de achitat si un impozit catre stat de 1% din valoarea bunurilor imobile mostenite.