avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate Alcarada99

Activitate Alcarada99

Buna.
Voi lansa o aplicatie mobila in curand. Aplicatia este achizitionata pe persoana juridica de la un dezvoltator de aplicatii. Am o persoana care a venit cu ceva idei, si o oarecare sustinere financiara. Vreau sa inchei cu el un contract notarial, prin care sa-i asigur 25% din tot ce va deveni aceasta aplicatie mobila la momentul in care intra pe profitabilitate. Ce forma este cea mai corecta pentru astfel de actiune? Multumesc
Ps: este exclus cedare de parti sociale din firma. aportul financiar nu este declarat. Pur si simplu vreau sa-l asigur in vreun fel ca atunci cand va veni oferta de 1 milion va avea dreptul la 25%.
Buna.
Am un srl, in curand voi schimba codul de activitate in consultanta. In acel moment voi renunta la contractul individual de munca si voi avea doar calitatea de administrator. Firma va incasa in medie din consultanta 20.000 lei lunar. Stiu ca voi avea de achitat 8% impozit dividente. De asemenea am niste nelamuriri… referitoare la ce taxe mai am de plata (cas,cass). Stiu ca e un prag minim de 27600 lei anual pentru care as plati 35% cas si cass. Dar cum se calculeaza mai exact? 35% din 27600 anual si la dividente 8% din profit? Nu se aplica 35% din tot ce am dividente nu? Daca ma poate lamuri cineva, situatia concreta, nu sunt salariat nicaieri, firma incaseaza 20.000 lei lunar din consultanta.
Multumesc
Buna ziua.
Situatie in care ma aflu este urmatoarea:
Lucrez intr-o companie unde sunt salariat full time si incasez un salariu fix si alte beneficii precum auto, laptop, telefon, etc.
Mi se propune sa mi infiintez un srl cu obiect de activitate de consultanta, astfel ca, comisioanele aferente vanzarilor din cadrul firmei unde sunt salariat sa le primesc in firma unde sunt asociat unic si administrator. Exista vreo interdicitie, sau ceva care nu ar fi ok in acest caz? Stiu ca, comisioanele incasate le pot scoate sub forma de dividente o data la 3 luni. Mentionez ca atat salariul cat si comisioanele care urmeaza sa le incasez pe firma pot ajunge la 10.000 euro lunar (daca are vreo relevanta)
Multumesc