avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Activitate Ion Deleacu

Activitate Ion Deleacu

Mulțumesc mult pentru răspuns a-ți lămurit foarte multe aspecte.
Mai am o întrebare ca fondator in actul constitutiv pot avea si funcția de președinte ca si organ de conducere si președinte al departamentului economico-financiare? Sau trebuie o altă persoană eu singur vreau sa înființez fundația si tot eu vreau sa decid unde si cui se duc bani. Daca puteți sa îmi răspundeți mar ajuta mult. Mulțumesc

radumititean a scris:

contract individual de munca incheiat intre fundatie si Dvs. pe un post executiv ex. director executiv, director de programe, coordonator de proiect, coordonator de program, coordonator de volutnari etc. in functie de ce munciti pt fundatie. Pentru ca faptul ca sunteti fondator nu va confera nici un drept la vreun beneficiu material. Si nici nu va confera vreun drept de decizie. Eventual daca suntem si membru in consiliul director al fundatiei, se poate stabili o indemnizatie pentru activitatea desfasurata in acea calitate, dar va fi indemnizatie nu salariu ca va fi pe baza de contract de mandat. Si atentie sa ia deciziile ref. remunerarea Dvs. alte persoane, altfel e conflict de interese. Ca nu e ca la SRL cu asociati unic ca poate ala sa se numeasca administrator sau sa se angajeze pe sine si sa isi aprobe salar... calitatea de fondator la o fundatie nu confera nici un drept patrimonial pe relatie cu ea, banii dati pt constituirea patrimoniului initial cu regim juridic analog unei donatii....

Bună ziua,
Ca singurul membru fondator al unei fundați cum pot fi plătit? Pot avea salariu?
Mulțumesc