Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Ca singurul membru fondator al unei fundații pot avea ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Ca singurul membru fondator al unei fundații pot avea salariu?

Bună ziua,
Ca singurul membru fondator al unei fundați cum pot fi plătit? Pot avea salariu?
Mulțumesc
george-neagu, moderator
contract individual de munca incheiat intre fundatie si Dvs. pe un post executiv ex. director executiv, director de programe, coordonator de proiect, coordonator de program, coordonator de volutnari etc. in functie de ce munciti pt fundatie. Pentru ca faptul ca sunteti fondator nu va confera nici un drept la vreun beneficiu material. Si nici nu va confera vreun drept de decizie. Eventual daca suntem si membru in consiliul director al fundatiei, se poate stabili o indemnizatie pentru activitatea desfasurata in acea calitate, dar va fi indemnizatie nu salariu ca va fi pe baza de contract de mandat. Si atentie sa ia deciziile ref. remunerarea Dvs. alte persoane, altfel e conflict de interese. Ca nu e ca la SRL cu asociati unic ca poate ala sa se numeasca administrator sau sa se angajeze pe sine si sa isi aprobe salar... calitatea de fondator la o fundatie nu confera nici un drept patrimonial pe relatie cu ea, banii dati pt constituirea patrimoniului initial cu regim juridic analog unei donatii....
Mulțumesc mult pentru răspuns a-ți lămurit foarte multe aspecte.
Mai am o întrebare ca fondator in actul constitutiv pot avea si funcția de președinte ca si organ de conducere si președinte al departamentului economico-financiare? Sau trebuie o altă persoană eu singur vreau sa înființez fundația si tot eu vreau sa decid unde si cui se duc bani. Daca puteți sa îmi răspundeți mar ajuta mult. Mulțumesc

radumititean a scris:

contract individual de munca incheiat intre fundatie si Dvs. pe un post executiv ex. director executiv, director de programe, coordonator de proiect, coordonator de program, coordonator de volutnari etc. in functie de ce munciti pt fundatie. Pentru ca faptul ca sunteti fondator nu va confera nici un drept la vreun beneficiu material. Si nici nu va confera vreun drept de decizie. Eventual daca suntem si membru in consiliul director al fundatiei, se poate stabili o indemnizatie pentru activitatea desfasurata in acea calitate, dar va fi indemnizatie nu salariu ca va fi pe baza de contract de mandat. Si atentie sa ia deciziile ref. remunerarea Dvs. alte persoane, altfel e conflict de interese. Ca nu e ca la SRL cu asociati unic ca poate ala sa se numeasca administrator sau sa se angajeze pe sine si sa isi aprobe salar... calitatea de fondator la o fundatie nu confera nici un drept patrimonial pe relatie cu ea, banii dati pt constituirea patrimoniului initial cu regim juridic analog unei donatii....

puteti fi presedinte si nu cere nimeni sa existe ceva departament financiar - prin statut puteti pune in atributiile presedintelui sarciniel de trezorier si o putere importanta de decizie ref. alocarea fondurilor fundatiei, pastrand pentru Consiliul Director doar atributii mai generale cum e la fundatii aprobarea bugetului anual si apronarea operatiunilor patrimoniale f. importante care sunt considerate de lege acte de dispozitie si deci trebuie decise de organul suprem - consiliu director - nefiind legal sa poata fi decise de o singura persoana fie ea si presedintele / fondatorul..... oricum e de retinut ca legea impune organe de conducere colectiva nu doar la asociatii ci si la fundatii, nu puteti in mod legal sa conduceti fundatia cum ati conduce un SRL la care sunteti unic asociat si administrator... toate deciziile importante si aspectele strategice trebuie decise de Consiliul Director ca organ colectiv, nu e voie sa fie in atributia unei singure persoane. Ca acum unii mai "dribleaza:" cerinta asta legala facand Consilii Directoare in care celelalte persoane sunt doar "de paie" gen bunica si strabunica fondatorului, e alta poveste......
Buna ziua,

Urmarind discutia de mai sus probabil intrebarea in esenta este urmatoarea: In calitate de membru fondator/presedinte domnul respectiv poate sa ocupe o functie de executie care poate sa fie si remunerata?
Toate cele bune!
sigur ca poate, doar ca, pt a se evita conflictul de interese, ar trebui sa aprobe COnsiliul Director al fundatiei, fara participarea lui la deliberari si la adoptarea deciziei, toate hotararile importante legate de remunerarea lui cu contract de mandat oneros pt activitatea ca presedinte respectiv contract individual de munca daca ocupa functii din cele mentionate de mine in mesajele anterioare - nivel remuneratie, concedii de odihna, nivel indemnizatie de delegare etc. Iar daca e remunerat ca salariat, dar are si functia da presedinte si / sau o functie executiva care l-ar face sef peste salariati ex. director executiv, tot Consiliul Director ar trebui sa desemneze o alta persoana de ex. alt membru al COnsiliului Director sa exercite atributiile de indrumare si control ierarhic fata de persoana dumnealui, ca sa nu fie in pozitia de conflict de interese de a se indruma si controla pe sine insusi, caci raportul de munca e prin definitie un raport de prepusenie si deci orice salariat trebuie sa aiba un superior ierarhic care sa il indrume si controleze si nu poate cumula functia de salariat cu o functie remunerata sau nu care sa il puna in postura de propriul superior ierarhic. Deci poate fi si salariat al fundatiei sau remunerat pe baza de contract de mandat pt activitatea de reprezentare in postura de membru al COnsiliului Director, cu masurile sus-mentionate de evitare a conflictelor de interese - adica aprobnare a tuturor masurilor importante de catre Consiliul Director si , daca e salariat al fundatiei, mandatarea altei persoane care sa exercite fata de el atributiile de indrmare si control ierarhic si care sa raporteze si sa raspunda in privinta asta numai direct Consiliului Director, desi altminteri ar fi fost in subordinea ierarhica a acestei persoane sau chiar este pe linia altor atributii...