avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate Maiby1234

Activitate Maiby1234

Bună seara. Fac de anul trecut terapie de comportament cu băiețelul meu.Dacă am strâns formulare de redirectionare impozit și nu mai doresc colaborarea cu acel centru, ce posibilitate as avea sa recuperez acești bani? Cei de la centru îmi fac transfer de banii întrati în cont, doar dacă găsesc tot o asociație pana la sfârșitul lunii. În momentul în care s - a pus problema ca nu vom continua colaborarea nu mi - a fost specificat ca trebuie sa fie tot asociație și centrul unde am găsit sa - l mut nu este asociație. Ma pot condiționa sub acest aspect? dacă cei de la noul centru le factureaza suma strânsă în cont sunt obligați să plătească?
Bună ziua. Suntem mutați de curând într-un bloc. Vecinii de dedesubt amabili și înțelegatori. De ceva vreme însă se tot înfățișează la noi la usa ca face copilul gălăgie. Ai explicam ca asa este el mai energic și nefiind înscris în acest an la grădiniță are și el momente în care mai face și năzbâtii. După ce ai comunic ca nu vreau sa mai vina la ușa pt a ne atenționa de aceste momente, îmi spune ca deși vreau sa ascund acest lucru, copilul meu are probleme. O informez ca asa ceva nu exista, adică un copil cu probleme ar avea un comportament zilnic asa. El se joaca și ca orice copil pt ca vad și în parc și pe strada acest lucru la alți copii, când au momente de mai plâng, tipa, sar.. Comportament normal pt un copil. De curând, vecina a început sa tipe pe scara la mine ca să fac ordine în casa, ca ea nu mai suporta și aduce politia. Am preferat sa o ignor pt a nu ajunge la alte discuții.. As dori sa știu dacă faptul ca ea a făcut afirmația despre copilul meu ca are probleme și ca a țipăt la mine într - un mediu comun, plus amenințarea ca aduce politia se poate sancționa? După ei ar tb sa oblig copilul sa stea doar în pat, sa se uite non stop la tv sau sa - l scot afara. Menționez ca ei sunt bătrâni și bolnavi. Sunt conștientă ca nu tb sa las copilul sa facă gălăgie, însă ei afirma ca face mereu, în premiza în care eu ies cu el afara, de cele mai multe ori doarme la prânz însă nu fix la 14 cum ar vrea ei pentru ca nu - l pot obliga, are momente când se culca la 14, alteori la 15-15.30.Drepturile copilului nu sunt incalcate? Catalogarea ca un copil cu probleme este normala? Plus ca a apelat la vecinul de sub ei pt ca noi deja nu mai vorbim ca să reclame ca de la noi curge apa la baie și i s - a udat peretele, am chemat instalator pe cheltuiala noastră pt ca nu vine nimeni pe degeaba și nu este de la noi. După câteva întrebări ulterioare sa aflam ca problema de la baie este pe tot palierul și este problema veche. Noi neștiind am zis sa fim oameni normali și sa verificam însă se pare ca am fost luați de prosti.