Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Fac de anul trecut terapie de comportament cu ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Fac de anul trecut terapie de comportament cu băiețelul la un ONG

Bună seara. Fac de anul trecut terapie de comportament cu băiețelul meu.Dacă am strâns formulare de redirectionare impozit și nu mai doresc colaborarea cu acel centru, ce posibilitate as avea sa recuperez acești bani? Cei de la centru îmi fac transfer de banii întrati în cont, doar dacă găsesc tot o asociație pana la sfârșitul lunii. În momentul în care s - a pus problema ca nu vom continua colaborarea nu mi - a fost specificat ca trebuie sa fie tot asociație și centrul unde am găsit sa - l mut nu este asociație. Ma pot condiționa sub acest aspect? dacă cei de la noul centru le factureaza suma strânsă în cont sunt obligați să plătească?
george-neagu, moderator
daca era deschis un cont / subcont de catre acea asocaitiei specific pentru copiul Dvs. deci cei care au directionat in acel cont 3.5% din impozitul pe venit ( sau poate un sponsor) stiau ca e pentru el, nu poate acel ONG sa refuze sa redirectioneze la randul sau banii unde spuneti Dvs. daca nu mai continuati la ei o terapie contra=cost... DAR pot sa refuze sa va mai ofere pe viitor faciltiatea de a colecta bani prin 3.5% sau din sponsorizari prin intermediul lor....