avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Activitate FreePlanet

Activitate FreePlanet

Mulțumesc

ynocentta a scris:

Exsta dispozitii in vigoare care impun caracteristicile tehnice ale serviciilor de utilitate publica intre care inclusiv presinea apei care trebuie sa aibe valoarea de 2-2,2 bari
La imobilele cu mai multe etaje obligatoriu se instaleaza pompe de apa sau reductoare
Daca este imobil nou,dezvoltatorul/constructorul detine obligatia sa instaleze pomepe care sa asigure presinea apei pana la etajele superioare
Mai se pune in discutie inclusiv debitul si presinea care se asigura local de la punctele de furnizare apa

Am si eu o intrebare, doresc sa achizitionez un apartament intr-un bloc nou intr-o localitate in care presiunea la apa lasa de dorit. Sunt curios daca exista o lege in vigoare sau cine este responsabil sa monteze pompe pentru a asigura presiunea la apa? multumesc
Cum ati rezolvat?

Amalexco a scris:

Buna ziua. Eu, in calitate de presedinte al unei asociatii de proprietari vreau sa demisionez. Uitandu-ma in lege, nu am un termen anume, si nu se intelege, ce va face comitetul executiv, adica daca si acesta este demis de drept, sau ramane in functie? Se spune ca "in caz de încetare a mandatului preşedintelui înainte de termen, comitetul executiv convoacă, în termen de 5 zile de la încetarea mandatului, o adunare generală pentru alegerea unui nou preşedinte" In plus de asta mai exista o conditionare. "În cazul demisiei unui membru al comitetului executiv al asociaţiei de proprietari, membrul demisionar îşi exercită toate atribuţiile şi răspunderile până la data alegerii unui nou membru al comitetului executiv în locul acestuia". Adica, nu pot demisiona, pana cand nu este ales un alt presedinte?


Cum ati rezolvat pana la urma? multumesc

stanciu4444 a scris:

(2) În caz de încetare a mandatului președintelui înainte de termen, comitetul executiv convoacă, în termen de 5 zile de la încetarea mandatului, o adunare generală pentru alegerea unui nou președinte.

Tocmai asta nu inteleg. Cum inceteaza mandatul unui presedinte ?
Care este procedura ?

Răspuns la discuția Demisie presedinte
Am inteles. Va multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția Demisie presedinte
Nu ati incercat sa va retrageti din calitatea de membru al asociatiei?

Ioan butnariuc a scris:

Bună seara, în nici un fel! Continui exercitarea funcției prin realegerea în adunarea generala!

Cum ati rezolvat?

marius.dumitrescu a scris:

Am pus problema in felul acesta deoarece art.55(8) din Legea 196/2018, prevede ca pot depune demisia insa raman responsabil pana se va gasi un alt membru care sa vrea sa ma inlocuiasca. De aceia am intrebat daca depunerea cererii de iesire din asociatie poate rezolva problema. Nu inteleg multi ce vrea de fapt acest leguitor de la oamenii obisnuiti, leguitor ce vrea sa faca legi clare si folositoare tuturor, insa care, asteapta ca o persoana obisnuita, din orice asociatie din tara asta, care vrea sa se implice in bunul mers al asociatiei, sa cunoasca o gramada de alte legi pe langa cele ale legii locuintei, cum ar fi de ex cele referitoare la legea demisiei, angajarii cu contract de mandat, etc, apartinanad altor coduri de legi si care legi de multe ori se bat cap in cap. De aceia am dorit raspunsul unii avocat. Ramane sa platesc la AFPR o consultatie din banii mei, in speranta ca raspunsul scris dat de acei avocati, imi va putea folosi in instanta la nevoie, drept aparare in favoarea deciziei de a demisiona fara a ma mai implica in nici un fel in activitatea asociatiei, chiar daca si acest avocat specializat pe astfel de spete poate gresi. Este plina instanta de avocati ce pierd procese... In asociatie, s-a ajuns la situatia in care, persoanele ce nu doresc a se face nici o imbunatatire dupa 35 de ani, acuza comitetul si presedintele de interese in luarea de comisioane, pt absolut orice lucare propusa, ba si alt fel de acuze, astfel ca presedintele a publicat la avizier si raspunsul CNSAS ca nu a lucrat si nici nu a fost colaborator al securitatii. Cred ca intrebarea a fost clara si in privinta presedintelui. Conform legii face parte din comitet. Isi da demisia, dar trebuie sa astepte acum sa vrea cine sa-i ia locul, deoarece conform legii comitetul ar trebui sa aiba un numar impar de membrii impreuna cu presedintele care este ales tot dintre membrii comitetului si care membrii isi exercita functia pana cineva va dori sa-i inlocuiasca. In conditiile de mai sus, nimeni din comitet si nici din adunarea generala nu mai doreste sa inlocuiasca pe cei din comitet si nici sa fie presedinte. Deci vrem nu vrem continuam sa ne exercitam atributiile pana la expirarea mandatului ? Totul la noi se discuta anticipat email, tocmai pt a se asigura transparenta dorintelor membrilor si sunt destule dovezi evidente de calomnie, insa cine are nervi, rabdare si bani de cheltuit pt a se tara prin instante, in vederea punetii la punct a unor catorva asemenea persoane, care de altfel sunt foarte unite cand este vorba de a afi impotriva oricaror imbunatatiri, indiferent ce spune legea. Nu pot contrazice legea si atunci trec la atacuri la persoana,lipsite de orice urma de scrupule....

Cum ati rezolvat?

adi8u a scris:

va multumesc mult pentru raspuns

Cum ati rezolvat?

alin34 a scris:

Buna .
Ma poatesfatui cineva cum pot demisiona din functia de presedinte de bloc, din motive personalenu mai doresc sa raman si vreau sa stiu daca pot demisiona fara adunarea comitetului sau adunarea generala ? Deoarece membri comitetului nu doresc ca eu sa demisionez din functie si nici sa convocam adunarea generala.


Cum ati solutionat?

IldikoAna a scris:

BUna, sunt membru in comitetul executiv in asociatia de proprietari. Presedintele si-a dat demisia saptamana trecuta. asociatia de proprietari mai are 2 cenzori din bloc, femei, care locuiesc de mult si se cred stapane. amandoua stapanesc uscatoriile de la etajul propriu ca si cum ar fi doar a lor si nu doresc sa impartaseasca si celorlalti proprietari. Presedintele dandusi demisia, eu sunt singura in comitetul executiv inseamna ca preiau eu functia pana la alegeri? Mentionez ce cele 2 cenzorite nu doresc ca eu sa fiu presedinte pe motiv ca eu nu mai stau in bloc- am chirias- dar eu sunt o persoana implicata si mereu ma interesez despre situatia blocului. Saptamana trecuta am convocat Adunarea Generala impreuna cu presedintele demisionar pentru preluarea actelor si alegerea unui nou presedinte. AM afisat anunt cu o saptamana inainte,semnat de presedinte, am sunat proprietari sa fie prezenti la sedinta si cu o zi inainte de sedinta cele 2 cenzorite au pus alt afis ca sedinta nu se mai tine, si se tine la o alta data. cunosc situatia blocului de vreo 7 ani, am facut cerere scrisa catre presedinte la un moment dat sa primesc situatia cheltuielilor lunara care apar in tabel cu justificare (bon, chitanta, etc) nu am primit nimic nici pana in ziua de azi si am trecut cu vederea. Unul din cenzori, pe care l-am tot abordat de-a lungul anilor sa imi prezinte situatia cheltuielilor nu mi-a raspuns niciodata, ultima oara nici nu a deschis usa, raspunzand prin usa ca nu este disponibila. Administratorul nu ajuta in niciun fel, nici macar cu temei legal sa prezinte situatia si cum ar trebui sa functioneze o asociatie de proprietari. As vrea sa stiu ce optiuni am, fiind in comitetul executiv singura momentan, legal, sa urmam cu totii aceeasi lege si sa nu isi faca fiecare legea lui/ei? Mentionez ca am citit legea 196/2018 doar ca .....nu am cu cine sa o implementez. aparent asociatia noastra merge dupa legea veche dar modificata dupa bunul plac.