avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 368 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandra Stegar

Activitate Alexandra Stegar

buna ziua, eu am fost in situatia asta ... sunt consilier juridic si am reprezentat-o pe sora mea .... la arhiva am mers impreuna si la primul termen am prezentat instantei copie a diplomei de licenta si legitimatia de jurist, copii certificat de nastere si de casatorie (in cazul meu a fost necesar) si sora mea a declarat in instanta ca vrea sa o reprezint ....

daca nu ar fi putut sa vina as fi folosit procura autentica
buna ziua, in plus fata de ce au spus colegii mei ar trebui sa stiti si urmatoarele:

pentru veniturile din drepturile de proprietate intelectuala, cf art. 52, alin 2, lit a din Codul Fiscal se retine la sursa 10% din venitul brut; asta inseamna ca platitorul ar fi trebuit sa vireze catre stat acesti 10% si restul de 90% din brut sa vi-l achite dvs.
Dvs. insa aveati obligatia sa completati si sa depuneti anual la administratia financiara declaratia pentru alte venituri (nu mai stiu exact este declaratia 200 sau 205) impreuna cu adeverinta pentru aceste venituri si copie a contractului de cesiune; pentru ca pentru aceste venituri aveti dreptul sa deduceti 40% cheltuieli forfetare, nu mai trebuia sa platiti catre stat restul de 6% pana la cota unica de impozitare, din contra ati fi primit inapoi un procent foarte mic, 0,4% reprezentand diferenta dintre cei 10% retinuti la sursa si 9,6% cat datorati impozit dupa aplicarea deducerii.
Mai mult, dupa ce a incetat CIM daca ati avut doar venituri din proprietate intelectuala, ar fi trebuit sa platiti 5,5% contributia CASS(dar nu mai putin decat contributia pentru un salariu minim brut - vedeti art.257 din legea nr.95/2006). Aceasta obligatie va revenea dvs.
Daca sunteti in aceasta situatie, adica daca de la un moment dat ati avut venituri numai din drepturi de proprietate intelectuala si nu ati achitat contributia CASS, probabil ca nici nu va vor acorda indemnizatia pentru cresterea copilului chiar daca demonstrati realizarea veniturilor pana ce nu o veti achita din urma pentru perioada respectiva.

mult succes