avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Activitate romeo2312

Activitate romeo2312

Da este adevarat, costurile de intretinere sunt foarte mici, o familie de 3 persoane la un apartament de 2 camere nu sare de 25 de lei/luna. Si TARGOVISTEA nu se compara cu BUCURESTIUL. In aceasta asociatie sunt foarte multe probleme care trebuiesc rezolvate, dar de-a lungul timpului si oamenii sau scarbit de problemele asociatiei, si nu se mai implica.Nici la sedinte nu mai coboara. Ascensorul este nou nout, are doar 3 ani si este de productie spaniola, cred ca este singurul ascensor electric din TARGOVISTE, ma refer la blocurile de apartamente.Ideea este ca daca nu m-as fi implicat acum 4 ani acest bloc nu ar fi avut lift si nici o sursa de venit lunara inca 10 ani de acum incolo.Si nu mi se pare corect ca o scara intreaga sa fie la cheremul unei singure persoane.
S-a ajuns aici deoarece exista un conflict intre administrator si un membru al comitetului executiv care la un control de verificare a apometrelor de apa anuntat si efectuat de catre administrator acel membru al comitetului executiv a fost prins cu magneti pe apometrele de apa rece din apartamentul lui.Acel membru este prieten la catarama cu presedintele.Cei de la intretinere ascensor si-au facut datoria si au anuntat din timp pe presedinte despre problema, dar presedintele nu i-a inmanat administratorului hartia de la firma de interetinere ascensoare ca sa poata sa le comunice locatarilor. In fine din aceasta cauza am inteles ca presedintele si comitetul au anuntat adunare generala pe 22 martie in care isi vor prezenta demisia. Problema mea este urmatoarea: Presedintele si comitetul executiv au dat dovada de neprofesionalism si au creat o situatie care putea fi evitata.E usor acum sa spui ca ai gresit dupa ce ai facut raul.Nu se pune problema ca de platit tot vom plati , dar era mai bine sa fim avertizati ca sa ne facem si noi niste calcule. 80% din locatarii asociatiei sunt pensionari si pensionari cu pensii marite de BOC , adica 350 lei/luna.E si normal ca pentru acei pensionari era mai usor daca stiau cu 2-3 luni inainte , astfel incat sa isi planifice fiecare banut.Acum le este foarte greu sa suporte dintr-o data 28 de lei de familie ca sa facem revizia generala si taxa de 372 de lei.Eu zic ca cei care se fac vinovati sa plateasca. Am sa propun la sedinta asociatiei din 22 ca sa ii tragem la raspundere pe cei vinovati .Exista vreun temei legal sa ii tragem la raspundere in afara de tribunal?
Toate scrisorile si corespondenta postala pe numele asociatiei o primeste PRESEDINTELE.De multe ori administratorul este luat prin surprindere de anumite instiintari venite din partea furnizorilor sau primariei, deoarece presedintele nu ii aduce la cunostinta aceste corespondente.
Corect .Stim asta ,dar daca presedintele ne instiinta in momentul cand a fost anuntat de catre firma care asigura intretinerea am fi avut timp sa strangem suma necesara reparatiei capitale ale ascensorului si plata reautorizarii.Neanuntandu-ne acum trebuie sa strangem suma cu mari eforturi.Una este sa platesti cate de exemplu 5 lei/luna de familie timp de 4 luni si alta este sa dam acum 20 de lei deodata. Presedintele trebuia sa afiseze la avizier instiintarea primita de la firma de intretinere si la adunarea din NOIEMBRIE sa ne anunte public despre aceasta problema.El impreuna cu comitetul acum cand au fost luati la intrebari au afirmat ca nu sunt bani si oricum lui nu ii trebuie ascensor deoarece locuieste la etajul 2.
Presedintele impreuna cu Comitetul executiv al Asociatiei de Proprietari nu au informat la timp pe locatari ca expira autorizarea ascensorului in luna Februarie si ne-am trezit ca firma care asigura service-ul ascensorului pe data de 1 Martie a oprit functionarea ascensorului.Li se pot imputa costurile de reautorizare al ascensorului PRESEDINTELUI si COMITETULUI EXECUTIV?
Cine il poate trage la raspundere pe presedintele asociatie pentru ca nu aplica penalitati pentru neplata fondului de rulment, cu toate ca administratora vrea sa faca acest lucru dar presedintele nu o lasa.
Preseedintele Asociatiei de Proprietari sau Administratorul poate percepe penalitati acelor proprietari care nu vor sa plateasca FONDUL DE RULMENT?