avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei I. Gabriel I.I.

Activitate Andrei I. Gabriel I.I.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stimata doamna Avocat Ciurea,
Va mulțumesc pentru raspunsurile date . Tin sa precizez ca eu ca o simpla persoana vad in raspunsurile dumneavoastră dreptatea.
Va mulțumesc.
Buna ziua. Nu , suma pentru mp nu este trecuta in antecontract. In antecontract sunt trecuti metri patrati si suma ce trebuie achitata, dar ma gandesc ca aceasta suma se poate imparti pe metri patrati. Sincer nu as fi fost deranjat daca exista o diferenta mai mica , dar totusi minus 6 mp pentru o garsoniera imi pare mult si am fost deranjat de raspunsul lor care ar suna cam asa " daca nu imi convine sa imi iau banii inapoi ca ei vand mai scump acum", totusi eu am asteptat un an si ceva dupa aceasta garsoniera, un an in care banii mei au fost blocati si in acest timp se putea intampla sa scada pretul si nu sa creasca , consider aici un risc asumat de ambele parti. Iar daca le cer ceva o sa fie fix pe ce am platit , nu ma interesează ca acum este mai scump sau mai ieftin. Consider chiar daca nu este trecut pretul pe mp o inselatorie.
Buna seara doamna avocat.
O singura întrebare am, se pot lega de faptul ca au trecut in antecontract " aproximativ" 35 mp? ( in momentul in care am incheiat antecontractul am intrebat de ce este trecut aproximativ iar raspunsul verbal a fost ca e posibil sa fie 35 mp sau minim 34 sau poate chiar 36 la acel moment blocul fiind in construcție)
Am uitat sa specific ca atunci cand am incheiat Promisiunea Bilaterală de Vanzare Cumpărare blocul era in stagiul de constructie cu termen de finalizare decembrie 2021 iar in această Promisiune Bilaterală de V-C sunt trecuti aproximativ 35 mp utili. In decembrie cand am trecut pe la bloc mi-au dat o schita din care reies 28.8 mp utili
Buna ziua. In contract scrie aproximativ 35 mp utili. In decembrie cand am cerut o schita mi-au prezentat o schita cu 28,8 mp . Cand am intrebat de ce este diferenta asa mare raspunsul a fost " daca nu imi convine imi pot da banii inapoi pentru ca la ora actuala ei vand cu mai mult". Am asteptat deja un an si ceva iar banii ( avansul de 50 %) nu ii vreau inapoi dar totusi diferenta asa mare de metri cat si raspunsul lor a fost deranjant.
Buna ziua. Mulțumesc pentru raspuns!. Sigur aveti dreptate, totusi pentru a fi sigur vreau sa intreb, daca fac vanzarea-cumpararea mai pot sa cer diferenta? Nu se va considera daca am semnat ca am acceptat contractul cu metri rezultati la final? Pana acum am semnat doar" Promisiune Bilaterala de Vanzare Cumparare" in care sunt trecuti "aproximativ" 35 mp. Nu as fi fost deranjat daca era o diferenta mai mica dar totusi este o diferenta de 6 mp care pentru o garsoniera imi pare o diferenta mare. Mai pot ataca contractul daca il semnez cand mi se va preda garsoniera?.
Va mulțumesc!
Buna dimineata si la multi ani 2022.
Numele meu este Andrei Gabriel iar la inceputul anului 2021 am achitat in vederea achizitionarii unei garsoniere suma de 13750 euro reprezentand jumatate din valoarea garsonierei la acel moment. In promisiunra bilaterala de cumparare unde sunt trecuti aproximativ 35 mp utili. In decembrie am fost sa vad in ce stadiu se afla garsoniera si am cerut o schita iar din schita reies 28,81 mp. Inteleg ca 35 mp aptoximativi pot insemna 34 sau 36 mp , adica poate o marja de 3% dar totusi diferenta este mult mai mare. Am vb cu dezvoltatorul care mi-a spus ca daca nu sunt multumit imi poate returna avansul deoarece el vinde mai scump in momentul de fata, totusi eu nu vreau sa renunt la garsoniera si vreau doar sa platesc un pret corect. In antecontract termenul de finalizare este trecut Decembrie 2021 dar exista o clauza de 90 zile. Mentionez ca as mai avea de achitat jumatate din suma adica 13750 € la predarea garsonierei care sper ca va fi in Februarie .
Deoarece simt ca nu este corect ce se intampla va rog sa ma sfatuiti ce pot face cu acesti metri lipsa iar daca termenul de "aproximativ 35 mp utili" pot insemna pana aproape minus 6 metri patrati .
Va mulțumesc!