avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Activitate Andi Dosian

Activitate Andi Dosian

Buna, ce ati mai rezolvat cu mizerile astea denla Inkasso UAI Oradea?
Mulțumesc!

Salutare, nu sunt de acord cu dumneavoastra. Ei o fac intentionat, da eu verific sa fie bine numerele si dupa legea maghiar am posibilitatea daca am semnat sa pot modifica. Iara daca vanzatorul la care i-am dat talonul nu a fost in stare sa imi dea vineta corespunzatoare cand i-am prezentat certificatul de inmatriculare, este raspunerea angajatului si nu a mea. Legea maghiara pretinde ca unde se va plati vigneta sa fie solicitat un document de identiatate a masini. Deci, prin urmare vina este al acelui angajat care o face cu rea intentie!
Inca o problema majora cu UAI Inkasso, este de unde au ei datele corecte? Sau cum au trecute se protectia datelor cu caracter personal GDPR?
Pe Romania nici macar nu au autorizatie europeana de executare silita mizerile astea de UAI Inkasso.
Iar staul maghiar niici macar nu respecta drepturile civile europene. Practic ei trebuia sa ma înștiințeze ca vigneta nu este pentru categoria de masina si sa le fac plata sau sa dau diferenta si dupa ce am fost notificat de Compania Maghiara de Drumuri si Autostrazi. Iara daca considera ca sunt un rau platnic, atunci va apela la o fira de recuperare a creanței. Deci vor aparea multe scrisori la romani cum ca firma asta care face un fel de frauda legala si cominioane nejustificate sa aibe probleme. Pacat nu nu putem evita mizeria aia de tara ungaria cu drumuri super degradata si imposibil de circulat pe ele.
EU SPER SA NE ADUNAM MAI MULTI SI SĂI SCOTE PE EXCROCI ACESTIA DIN TARA NOASTRA , IAR STATUL MAGHIAR SAU ADMJNITRATIA DE DRUMURI MAGHIARE SA INVETE SA NOTIFICE EI DACA SA COMIS CEVA, NU O FIRMA PRIVATA DE CASA A LUI VIKTOR ORBAN!!!!
latka a scris:

Cumparati vigneta online si nu veti avea probleme din astea niciodat.
Oricum, cind ati confirmat la benzinarie, prin semnatura, se considera ca ati citit toate datele.
Nu prea aveti ce face.

Salutare, am primit si eu amenda dar au venit mizerile astea ordi are care ei zic ca recuoereaza taxele pentru drumurile din Ungaria.
Deci pe 23/11/2022 am fost ca tot omul la un Peco MOL din ungaria, mi sa cerut talonul xa sa imi faca vigneta de 10 zile, am verificat numarul masini a fost in regula si am semnat. Eu de unde dracu sa stiu ce categori si ce stil au ei sa platesti vigneta pe mizeria aia de drum din ungaria!!!!
Faza este ca pe o vigneta de 10 zile din cate am vazut este facuta pentru categoria D1 si nu pentru D2 cum ar fi trebuit sa fie. Eu nu ma consider vinovat ci angajati care le dai talonul si cu rea intentie in fac o vigneta gresita doar doar statul Victor Orba corup mai face japca de pe romani. Deci nu este corect sa primesc 3x amenzi pentru o diferenta de 10 euro si ordinari astea de la UAI Inkasso sa ma taxeze 500 euro. UAI am inteles ca este o firma a unui politician maghiar facuta la Munchen, o firma de casa a lui Viktor Orban si au intrat in Oradea prin mijlocirea celor de la UDMR.
Deci mizeria asta de firma trebuie data in judecata pentru 3 harti nu pot sa platesc 500 euro si diferenta de supra taxa este de 20 euro. Iar statul maghiar trebuia sa ma acertizeze sau la vama să-mi zic. Dragilor luptati cu mizeria asta de UAI Inkasso maghiara!
Buna, vin si eu cu o intrebare si gasirea unei soliti privind aceasta lege criminala Legea 118/2019 Registrul sex offenders si o lege foarte abigua prin care o persoana este condamnata a doua oara si care incalca drepul la viata si reabilitare in societate.

Ca urmare am niste prieteni care au fost condamnati pe ne drept in anumite state terte si s-au ales cu niste pedepse de 3 ani, au fost abuzati de aceasta lege prin fortarea de a fi colectate probe biologice, desi ei nu au comis vreo fapta pe teritoriul Romaniei. Aceasta lege 118/2019 practic iti ia dreptul la viata si te face criminal/inculpat daca se întâmplă dintr-o greseala sa nu te prezinti la politie o data la 3 luni pentru a semna. Vreau sa stiu de ce aceasta lege criminala se si contrazice spre ex: un cetatean roman fara nici-o condamnare in Romaniei vrea sa plece la munca in strainatate iar acea persoana nu poate veni la termenul fixat, fiind distanta prea lunga si cheltuieli sau pur si simplu risca sa fie data afara de la lucru pentru absenteism. Legea 118/2019 zice ca nu afecteaza sub niciun fel dreptul la munca desi chiar asa face legea iti ia dreptul la viata si munca pentru a supraviețui.
Eu stau sa ma intreb ce facem cu aceste persoane care ajung in depresie sau aceasta lege criminala ii provoaca la alte infractiuni din motiv de razbunare contra statului Roman care a adoptat mizeria asta de lege.
Ore de ce nu se face un registru national sa cuprinda chiar cele mai grave infractiuni unde clar se recidiveaza, cele mai grave infractiuni sunt vanzarile de droguri la copii si adulti numita si moartea alba sau criminali care au ucis copii sau adulti si au recidivat????
Am auzit ca este bine venita aceasta lege, eu zic ca incalca constituția România si chiar adevarata democratie.
O persoana poate fi condamnata o singura data pentu o fapta nu de zece ori , tin sa înțeleg ca sa adoptat o lege asemanatoare inchizitiei, comuniste, Naziste si Fasciste
Mulțumesc celor care au rabdare sa citeasca si astept un raspuns logic de la un advocat/jurist cu experienta bogata pe acest subiec.