Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua! Am primit o notificare de plata de la UAI ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua! Am primit o notificare de plata de la UAI inkasso ...

Bună ziua!
Am primit o notificare de plata de la UAI inkasso s.r.l.cu motivul ca o mașină înmatriculată pe numele meu ar fi circulat în Ungaria fără vinieta în data de 13.11.2020 și în 04.11.2021.Din câte am înțeles eu din scrisoare,este trimisa de recuperatori.Mentionez ca acasă sau în Ungaria nu am primit de nicăieri vreo amenda pe care sa nu o plătesc și nici înștiințați de altcineva nu am fost ca s-a circulat fără vinieta.In acest caz cum trebuie sa procedez?
Mulțumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Is curios cum ai rezolvat si daca ai platit suprataxarea.

Zero1 a scris:

Bună ziua!
Am primit o notificare de plata de la UAI inkasso s.r.l.cu motivul ca o mașină înmatriculată pe numele meu ar fi circulat în Ungaria fără vinieta în data de 13.11.2020 și în 04.11.2021.Din câte am înțeles eu din scrisoare,este trimisa de recuperatori.Mentionez ca acasă sau în Ungaria nu am primit de nicăieri vreo amenda pe care sa nu o plătesc și nici înștiințați de altcineva nu am fost ca s-a circulat fără vinieta.In acest caz cum trebuie sa procedez?
Mulțumesc

Eu am primit 4 amenzi de rovinieta pe ungaria, Am gresit, si am cumparat D1 in loc de D2.M-au tixit cu plicuri cei de la Inkasso oradea sa platesc 500 de lei de amenda in 60 zile sau 800 lei peste termen.Deci ori 2000 la termen ,ori 3200 lei in caz ca nu respecti perioada.Am fost surprins in martie 2022 si notificare am primit in noiembrie.Practic statul ungar trebuia sa recupereze de la mine de 4 ori cate 100 ron din toti acesti bani.Iar daca ai mai mult de 2 amenzi ti le reduce la doua.Am luat legatura cu statul ungar am platit amenda iar firma de recuperare ma tixeste din nou cu plicuri sa le platesc suprataxarea lor adica 450 ron de amenda x 4. Eu nu inteleg cum sa platesti pentru o amenda de 100 ron 2000 ron, nu am omorat pe nimeni.Au adaos de 400% cei din romania. Ce ma sfatuiti sa fac sa ii dau in judecata sau sa astept sa ma dea ei.Nu am de gand sa le dau nimic, amenda mi-am platit-o.

Zero1 a scris:

Bună ziua!
Am primit o notificare de plata de la UAI inkasso s.r.l.cu motivul ca o mașină înmatriculată pe numele meu ar fi circulat în Ungaria fără vinieta în data de 13.11.2020 și în 04.11.2021.Din câte am înțeles eu din scrisoare,este trimisa de recuperatori.Mentionez ca acasă sau în Ungaria nu am primit de nicăieri vreo amenda pe care sa nu o plătesc și nici înștiințați de altcineva nu am fost ca s-a circulat fără vinieta.In acest caz cum trebuie sa procedez?
Mulțumesc

Salutare, am primit si eu amenda dar au venit mizerile astea ordi are care ei zic ca recuoereaza taxele pentru drumurile din Ungaria.
Deci pe 23/11/2022 am fost ca tot omul la un Peco MOL din ungaria, mi sa cerut talonul xa sa imi faca vigneta de 10 zile, am verificat numarul masini a fost in regula si am semnat. Eu de unde dracu sa stiu ce categori si ce stil au ei sa platesti vigneta pe mizeria aia de drum din ungaria!!!!
Faza este ca pe o vigneta de 10 zile din cate am vazut este facuta pentru categoria D1 si nu pentru D2 cum ar fi trebuit sa fie. Eu nu ma consider vinovat ci angajati care le dai talonul si cu rea intentie in fac o vigneta gresita doar doar statul Victor Orba corup mai face japca de pe romani. Deci nu este corect sa primesc 3x amenzi pentru o diferenta de 10 euro si ordinari astea de la UAI Inkasso sa ma taxeze 500 euro. UAI am inteles ca este o firma a unui politician maghiar facuta la Munchen, o firma de casa a lui Viktor Orban si au intrat in Oradea prin mijlocirea celor de la UDMR.
Deci mizeria asta de firma trebuie data in judecata pentru 3 harti nu pot sa platesc 500 euro si diferenta de supra taxa este de 20 euro. Iar statul maghiar trebuia sa ma acertizeze sau la vama să-mi zic. Dragilor luptati cu mizeria asta de UAI Inkasso maghiara!
Cumparati vigneta online si nu veti avea probleme din astea niciodată.
Oricum, cind ati confirmat la benzinarie, prin semnatura, se considera ca ati citit toate datele.
Nu prea aveti ce face.
latka, moderator