avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate Geass

Activitate Geass

Buna seara!
La 01-07-2022, ANAF a anuntat ca va controla averile persoanelor fizice. O ruda a vandut un apartament si mi-a donat banii. Mai am si niste venituri din propria afacere (magazin alimentar) unde nu am scos bonuri fiscale (venituri destul de considerabile, cateva zeci de mii de euro).
Ce imi poate face ANAF si cum pot gestiona situatia?
Va multumesc!
Buna ziua,

La momentul actual, ce banca este cea mai buna pentru persoane juridice din punct de vedere al comisioanelor si al abonamentului lunar ?

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,

Daca folosesc domeniul autoromania.ro, are cineva cum sa ma dea jos?

In sensul ca sunt marci inregistrate la OSIM similare, de exemplu Autocom Romania.

Multumesc!
Buna seara,

O marca inregistrata care comercializeaza produse (deci o companie privata, detinuta de persoana fizica, nu de stat) poate contine numele unei tari?

Multumesc anticipat!
Nu are, dar am uitat ca exista modelul Ford Galaxy. Cred ca Ford s-ar opune... dvs. ce credeti ?

adriandimitriu a scris:

n-ar fi mai simplu sa verificati daca Media Galaxy are marca si pentru piese auto? informatiile sunt publice. cred insa ca in bransa vanzarii pieselor auto sunt si alte galaxii inregistrate.

Buna ziua,

Daca inregistrez marca Auto Galaxy, pentru clasa de vanzare piese auto, s-ar putea opune o companie ca Media Galaxy? As avea sanse de castig sau ar mai trebui sa ii adaug ceva pe langa ? Daca ii adaug ceva pe langa, pot folosi domeniul autogalaxy.ro ?

Multumesc!
Buna seara,

Ce autorizatii imi trebuie pentru a-mi deschide un magazin online de piese auto tuning? Intrebarea am pus-o in special pentru autorizatia de mediu, daca e doar online, banuiesc ca nu mi-ar trebui ?

Va multumesc anticipat!