avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate Adata85

Activitate Adata85

Nu i-am spus ca e Lego (marca inregistrata), nu am adus in discutie asta, pentru ca nici eu nu stiam. Ce a primit e fix acelasi lucru cu ce isi dorea. Acel lego e 1:1 cu originalul, doar ca nu scrie lego pe acele piese. Daca cautati pe internet cum arata un lego fals cu unul original, nu se vad diferente. Asta e codul cutiei Lego Creator 10265. El in magazin costa undeva la 500-600 RON si cel contrafacut este pana in 250 Ron. La inceput nu am vrut sa ii dau banii inapoi, dar dupa ce am stat sa ma gandesc cata bataie de cap este cu asa ceva, i-am zis sa il posteze si sa il iau de la el. Apoi mi-a spus ca ma costa inca 12 lei xerox-ul plus timpul pierdut 70 lei. I-am zis sa il puna la 220 Ron cat costa lego plus xeroxul, ca a facut copii la poze si discutii pentru politie si nu a dorit. Asa ca mergem mai departe.
Nu am scris si nu am discutat de asa ceva inainte, pentru ca nici eu nu stiam ca e posibil sa existe asa ceva. Sunt niste jocuri cu care s-a jucat fii-miu si eu le-am pus la vanzare. Atata timp cat pozele bat cu realitatea, textul din anunt este cu ce i-am trimis si el avea si posibilitatea sa deschida coletul la primire si nu a facut-o, nu vad unde ar fi vina mea. Gandul meu a fost la fel, pierdere de timp, in caz de se ajunge prin tribunal, pentru asa ceva.
Buna ziua. Am vandut o masina lego pe olx, pozele erau reale, s-a trimis prin Fan Curier cu deschidere la domiciliu. Persoana a preluat coletul, iar dupa cateva ore mi-a scris ca de fapt acel lego nu este original, ca este contrafacut si ca nu il mai vrea si doreste banii pe el. Suma este de 200 RON. Pozele dupa cum am spus erau reale, el a vazut cum arata si ca nu si-a dat seama din poze, chiar daca stia ca exista astfel de lego-uri contrafacute. Eu il aveam primit de la o cunostinta pentru fiul meu, nu stiam ca este fals sau nu. Doar ca e identic cu originalul si ca nu are acel logo. Eu nu am mai fost de acord sa il iau, mai ales ca mi-a spus asta. Tot ce m-a intrebat, eu i-am raspuns. Nu m-a intrebat dinainte daca e original sau fals. Persoana respectiva m-a dat in judecata si acum nu mai renunta, probele sunt deja la parchet si aia e. Ce se poate face in acest caz? Sunt eu vinovat, am posibilitatea de a castiga procesul daca se ajunge acolo? Multumesc!