avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 268 soluții astăzi
Forum Activitate mihail77

Activitate mihail77

Stai ca nu inteleg, dupa 2 luni de cind te-au prins ai primit dovada cu care ai circulat timp de 90 de zile si dupa asta ai primit permisul inapoi? N-ai stat pe dreapta deloc? Adica doar 2 luni ai stat pe dreapta? Si ai scapat si de dosar?
Pentru studentu',
Ai trei variante:
1. amenda administrativa;
2. amenda penala;
3. inchisoare cu suspendare.
Cea mai probabila este prima varianta, depinde de conduita pe care o ai in fata organelor de urmarire penala (ai avut-o in fata organelor de constatare), motivul pentru care ai condus cu numere expirate, banuiesc ca era masina ta, conteaza daca era noapte sau ziua in amaiaza mare, daca ai savirsit infractiunea din culpa, etc. Nu dispera, multi de pe forum recita din legi si atit. Cauta pe forum, tre' sa fie pe forumul asta un subiect de genul "platforma cu numere expirate", acolo vei gasi mai multe informatii si vreo 2-3 cazuri rezolvate la care 'infractorii" au trimis feedback.
Bafta!
Sa-nteleg ca peste 2 saptamini auzim ceva de la tine? Bafta.
La tine au trecut 3 luni?
Procurorul a dat SUP sau NUP + amenda administrativa.
Salut,
Sint in aceeasi situatie ca si voi, condus cu numere expirate, etc. Am urmarit mai multe discutii, atit pe forumul asta cit si pe altele. Ce am vazut eu, este ca in alte parti ale tarii, Bacau, Bucuresti, Tirgoviste, in general partea de sud-est, lucrurile se misca multa mai repede, in sensul ca se rezolva in 2-3 luni. In schimb pe partea de vest, special TM, din cit am vazut din discutii si din cit am discutat cu avocatul meu (care a mai avut un caz ca asta) si cu citiva politai, treaba asta tine intre 4-10 luni. Nu stiu de ce. Referitor la durata tevaturii, noi "infractorii" nu avem ce face decit sa asteptam. Scopul angajarii unui avocat, in faza initiala, este de a urmarii dosarul, de a ne asista la discutia cu politia si de a ne instiinta si a ne informa despre derularea cercetarilor, adica noi ne vedem de job-ul la care ne pricepem si din care scoatem bani, iar avocatul, politaiul, procurorul isi vad de treaba lor. Desigur asta nu inseamna sa nu ne implicam. De aceea, parerea mea, se recomanda pe forum sa ne angajam un avocat, ca fiecare sa faca ce stie mai bine si la ce se pricepe.
Normal ca si eu sint nervos ca treaba asta tine asa mult. Si mie imi afecteaza atit job-ul, cit si viata de zi cu zi, dar consider ca as pierde timp, nervi, bani daca as freca coridoarele de la parchet, politie, etc. Si eu consider ca n-am furat, n-am omorit, si eu sint frustrat cind ma gindesc la hotii care fura miliarde si imi rid in nas la televizor, radio, mai mult de atit sint promovati ca un exemplu pentru tineri. Asta e, in fond si noi am pus un umar prin faptul ca ne uitam la ei cind apar la televizor.
Asa ca nu pot sa recomand altceva decit sa va angajati un avocat, preferabil unul care se implica, si tutun.
Scuze, acum am vazut ca te-a oprit pol. in data de 03.07.08.
Salut,
Sint in situatia in care ai fost si tu, daca poti sa zici cit a durat tevatura asta? Adica in ce data te-a oprit politia pentru numere expirate?
Mersi.
Bafta, zi si noua ce s-a intimplat, sintem multi in situatia ta.