avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 355 soluții astăzi
Forum Activitate stefan.i

Activitate stefan.i

Răspuns la discuția nota explicativa / demisie
revin cu noutati mai devreme decat credeam
ieri am fost cehmat iar la o "discutie" cu seful
mi-a spus ca s-a mai gandit si ca sa nu fie o chestie asa brusca ( faza cu concedierea ) si ca sa imi arate ca din partea firmei exista bunavointa si intelegere.. bla bla :))
a hotarat sa ma mute la un post inferior pentru 3 luni cu salariu aferent postului respectiv
oricum diferenta de salariu este ceva de genul -10% din salariul care il aveam pana acum
dar in codul muncii art.264 litera C scrie ca perioada pentru care s-a dispus retrogradarea, nu poate depasii 60 de zile
a fost o discutie verbala, eu am fost de acord cu tot ce a zis seful
acum astept sa vedem daca trebuie sa ma duc sa semnez ceva, poate reusesc sa ii ard si eu acolo putin ca mi-au dat 3 luni in loc de maxim 60zile cat scrie in codul muncii.
abia astept sa merg peste ei cu un avocat.
Răspuns la discuția nota explicativa / demisie
va multumesc de raspunsuri :D

o sa va tin la curent saptamana viitoare cu ce raspuns o sa primesc de la ei, asta in cazul in care nu or sa dea uitari ideea lor ;)

numai bine.
Răspuns la discuția nota explicativa / demisie
multumesc de raspunsuri

tudorvaleriu am citit articolele respective si se pare ca nu ma incadrez in nici unul din ele.
probabil ca asta vor sa faca desfaca CIM disciplinar.

totusi sa scriu nota aia explicativa si sa imi sustin motivul pt care am refuzat, sau nu le mai dau deloc nici o explicatie?

in fisa postului scrie: Realizarea altor sarcini la cererea sefului direct.
ceea ce eu am refuzat

nikol.ilea daca astept pana luni cand au ei sedinta si atunci imi spun ei ca ma concedieaza din motivul "x"
e pot sa imi mai dau demisia? o sa apara vreo chestie nasoala pe cartea de munca la viitoarea angajare?
Salut,

Am urmatoarea problema.
Lucrez la o firma 4 ani si ceva, de 1 an sunt pe postul actual si in acest an am strans 3-4 note explicative din diverse motive ( greseli in activitate, intarzieri repetate )
vineri am refuzat sa indeplnisc o sarcina de serviciu care mi-a fost data de sef-ul meu de tura, dar care nu intra in "atributile postului meu"
din acest motiv am fost anuntat prin email ca trebuie sa dau o nota explicativa pentru a raspunde de ce am refuzat sa indeplinesc sarcina atrebuita de sef
astazi am fost chemat de sef-ul de tura si sef-ul mai mare la o sedinta cu ei.
le-am spus de ce am refuzat, au zis ca ala nu este motiv, ca eu trebuie sa faca tot ce imi zice seful meu... bla bla
si la final mi-au zis ca asta este a 3-a sau a 4-a nota explicativa, si lunea viitoare or sa propuna concedierea mea in nu stiu ce sedinta
si ca cel mai indicat ar fii sa imi dau eu demisia pana atunci.

acum va cer sfat-ul ce sa fac?
tinand cont ca nu am scris nimic si nu am semnat nimic, mi-au spus sa scriu si nota explicativa si sa scriu acolo de ce am refuzat

ce ma sfatuiti sa scriu nota explicativa sau sa nu ii bag in seama si sa nu scriu nimic?
sa imi dau eu demisia ca sa nu am la viitoarea angajare "probleme" sau sa astept sa ma dea ei afara?
din ce am citit prin unele locuri este mai bine daca ma da ei afara pentru ca am cateva "beneficii"

multumesc de sfat