Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nota explicativa / demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nota explicativa / demisie

Salut,

Am urmatoarea problema.
Lucrez la o firma 4 ani si ceva, de 1 an sunt pe postul actual si in acest an am strans 3-4 note explicative din diverse motive ( greseli in activitate, intarzieri repetate )
vineri am refuzat sa indeplnisc o sarcina de serviciu care mi-a fost data de sef-ul meu de tura, dar care nu intra in "atributile postului meu"
din acest motiv am fost anuntat prin email ca trebuie sa dau o nota explicativa pentru a raspunde de ce am refuzat sa indeplinesc sarcina atrebuita de sef
astazi am fost chemat de sef-ul de tura si sef-ul mai mare la o sedinta cu ei.
le-am spus de ce am refuzat, au zis ca ala nu este motiv, ca eu trebuie sa faca tot ce imi zice seful meu... bla bla
si la final mi-au zis ca asta este a 3-a sau a 4-a nota explicativa, si lunea viitoare or sa propuna concedierea mea in nu stiu ce sedinta
si ca cel mai indicat ar fii sa imi dau eu demisia pana atunci.

acum va cer sfat-ul ce sa fac?
tinand cont ca nu am scris nimic si nu am semnat nimic, mi-au spus sa scriu si nota explicativa si sa scriu acolo de ce am refuzat

ce ma sfatuiti sa scriu nota explicativa sau sa nu ii bag in seama si sa nu scriu nimic?
sa imi dau eu demisia ca sa nu am la viitoarea angajare "probleme" sau sa astept sa ma dea ei afara?
din ce am citit prin unele locuri este mai bine daca ma da ei afara pentru ca am cateva "beneficii"

multumesc de sfat
Pentru a putea intra in somaj si a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa va inceteze CIM cu unul din urmatoarele articole din Codul muncii: art. 56 lit. a), b), c), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4).
Daca va concediaza prin desfiintarea postului - art.65(1) - puteti beneficia si de salarii compensatorii, conform CCM din unitate.

Nu stiu de ce, dar din ceea ce citesc eu ii vor desface CIM disciplinar... fara somaj si alte chestii... Sfatul meu este sa asteptati decizia lor... Ceea ce au facut nu poate fi considerata cercetare disciplinara si, fara indeplinirea acestei proceduri, decizia de concediere este nula. In plus de asta decizia de desfacere a CIM din motive disciplinare trebuie temeinic motivata si nu cred ca au cum... Neindeplinirea unei sarcini care nu e cuprinsa in fisa postului nu constituie abatere disciplinara...
Din cate inteleg angajatorul intentioneaza a va inceta contractul individual de munca disciplinar.
Poate face acest lucru dupa ce sunt parcurse toate etapele procedurii de cercetare disciplinara prealabila.
In cazul in care inspectorul lor de personal le va spune ca din moment ce nu este cuprinsa in fisa postului semnata de dvs indeplinirea sarcinii respective, nu se va mai putea desfasura cercetarea pentru nu mai exista motiv. In acest caz ar putea apela la constrangere, "sa va farteze mana" sa plecati dvs singura.
Asteptati sa vedeti cum va decurge sedinta si ne spuneti si noua.
Mult noroc!
multumesc de raspunsuri

tudorvaleriu am citit articolele respective si se pare ca nu ma incadrez in nici unul din ele.
probabil ca asta vor sa faca desfaca CIM disciplinar.

totusi sa scriu nota aia explicativa si sa imi sustin motivul pt care am refuzat, sau nu le mai dau deloc nici o explicatie?

in fisa postului scrie: Realizarea altor sarcini la cererea sefului direct.
ceea ce eu am refuzat

nikol.ilea daca astept pana luni cand au ei sedinta si atunci imi spun ei ca ma concedieaza din motivul "x"
e pot sa imi mai dau demisia? o sa apara vreo chestie nasoala pe cartea de munca la viitoarea angajare?
stefan.i, utilizator
In cel mai nefereicit caz pe cartea de munca poate aparea la incetarea contractului de munca articolul 61 (a). Oricum sunt destul de putin angajatorii care studiaza cartea de munca sa vada cu ce articol a fost incetat vechiul contract.
Puteti lua ceva recomandari de la colegi pentru siguranta.
Eu personal nu cred ca se va ajunge la asa ceva, cred ca doar vor sa scape de dvs si merg la intimidare.
Demisia o puteti prezenta in orice moment.