avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Activitate vali2008

Activitate vali2008

Buna ziua, am si eu o problema de drept comercial cred.. si anume am un SRL si am colaborat cu o firma cumparind marfa cu factura si eliberind pe loc CEC-uri pentru plata acesteia. Dupa o colaborare de 2 ani m-am trezit cu un debit in valoare de 5000 RON la firma cu care colaboram , punctind facturile si platile am constatat ca firma de la care luam marfa avea emise pe numele firmei mele 4 facturi (pentru produse pe care eu le cumparam de obicei ) pe care eu nu le-am vazut pina atunci si nici marfa respectiva. Pe doua dintre ele nu era nici o semnatura sau stampila de primire, iar pe celalalte doua era trecuta seria si numarul meu de buletin si o semnatura care nu este a mea . Firma respectiva vrea sa ma dea in judecata pentru neplata acestor facturi, motivind ca eu nu le-am inregistrat in contabilitate si ca as fi luat acea marfa. Cum pot dovedi ca eu nu am luat acea marfa si ca facturile au fost emise pe numele firmei mele fara ca eu sa fi luat la cunostiinta acest lucru. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri