avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate Snake1970

Activitate Snake1970

Buna ziua .
Am o problema mai specială Intr un dosar penal care a fost încheiat acum 1 an de zile unde am fost condamnat cu suspendare.
Problema este că în timpul procesului,acum 2 ani am depus plângere penală pt mărturie mincinoasă pt 4 martore și una pt fals și uz de fals împotriva unui ofițer de la SIC.la procuratura de pe lângă trib sect 5.Cele 4 plângeri au fost redirecționate către secția 17 poliție unde după 30 de zile am sunat pt a ruga subcomisarul care avea dosarul soluționarea in timpul procesului.Mi s a rasp sec că sunt și alte dosare de rezolvat și durează.Specific că procesul a continuat nefiind suspendat până la rezolvarea plângerilor.Plangerea pt fals am primit o comunicare că s a mutat dosarul la procuratură sect.6 și aici a "murit"neștiind nici până astăzi nimic de el.Anul trecut prin Decembrie am fost sunat de subcomisarul care avea dosarul pt cele 4 plângeri penale pentru a fi audiat în calitate de victimă!!Deci după 2 ani de zile de la depunerea plângerilor fiind deja încheiat dosarul!!
Vă rog frumos sa mă sfătuiți daca rezolv ceva, gen redeschiderea dosarului sau revizuirea lui,daca dau curs audierii.Specific că în dosar mai sunt ff multe nereguli grave unde judecătorul a respins aproape tot inclusiv martorii care i am cerut în instanță.Va multumesc
Buna ziua,
Poate cineva sa îmi spună dacă este corect sa îți includă în cotă de întreținere penalizările?Specific că pe lista de întreținere exista rubrica separată pt penalizări cât și rubrica pt Fond de restanță penalizări.In concluzie eu nu pot vedea care este cota mea lunara de întreținere deoarece a inclus penalizările in ea.Daca poate cineva sa mă ajute si sa îmi spună dacă există și un temei legal în acest sens.Va mulțumesc anticipat
Buna ziua,
Am o problema cu asociația de locatari privind întreținerea(am o restanță considerabila)dar am observat că apometrele nu le am citit de câțiva ani buni și exista diferente mari la apa caldă și apă rece.Imi poate spune cineva daca sumele care rezultă din diferențele de indici pot fi scăzute din întreținere(suma restanță)?și dacă da care ar fi legea sau articolul care specifica acest lucru.Va mulțumesc
Buna ziua,am și eu o problema mai complicata puțin..in 2021 am.fost arestat 3 luni după eliberat pe control judiciar și la final condamnat 3 ani cu suspendare și 3 de încercare.In timpul procesului am depus plângeri pentru mărturie mincinoasă și inclusiv o plângere pentru fals și uz de fals împotriva unui ofițer SIC.Am fost sunat după 1 an și 3 luni de la secția de poliție unde au ajuns plângerile sa îmi spună că trebuie să mă audieze in calitate de victimă!Poate cineva sa îmi spună dacă are rost sa merg mai departe?Se poate rejudeca cazul?Subliniez că judecătoarea in hotărârea dată a spus că i a in considerare declarațiile martorilor date la SIC iar cele date în fața ei nu le ia in considerare
Pentru a merge mai departe cu un dosar penal la CEDO este îndeajuns judecată de Fond și Apelul care l am făcut eu?
Buna ziua
Poate administrația blocului sa mă de-a în judecată chiar daca eu plătesc întreținerea curenta și o parte din restanță?daca se poate și art de lege care m-ar favoriza.Va mulțumesc anticipat
Caut Urgent avocat pentru CEDO!
De exemplu dreptul la o apărare corecta deoarece mi-au fost refuzați martori cheie de audiat,nu mi s-au dat înregistrările audio care mă priveau doar pe mn ci mi s-au dat toate înregistrările din dosar(65 dir/30.000 de subdir) conform NCPP.Si sunt mult mai multe neregula care încalcă Grav și codul penal și drepturile omului
Va mulțumesc frumos pentru sfaturi dar cai de atac nu cred că mai există odată ce s-au terminat apelul și a rămas definitivă sentința.Deci chiar daca mi s-au refuzat martori cheie de audiat, transcrieri nevizate de procuror,inducerea de propoziții care nu apar in înregistrări plus multe altele nu sunt luate în considerare de CEDO?
Salut caut un avocat pentru CEDO am terminat apelul și am un dosar cu multe vicii de procedură și greșeli majore un urmărirea penală.Specific că sunt un om fără resurse financiare mari dar după părerea mea personala dosarul penal pe care îl am va ieși câștigător la Cedo deci..restul se înțelege.Va mulțumesc anticipat