avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 316 soluții astăzi
Forum Activitate Cristina_betty

Activitate Cristina_betty

Răspuns la discuția prostia omeneasca intro firma
EU AM INTELES CUM STA TREABA,DAR PARTEA PROASTA E CA CEI DE LA FIRMA UNDE AM LUCRAT M-AU SUNAT IERI SI MI-AU SPUS CA TREBUIE SA REFAC CEREREA DE DEMISIE INTRUCAT ART. 79 NU EXISTA SI CEI DE LA ITM NU O INREGISTREAZA CA INCETRE A CONTRACTULUI DE MUNCA. DE CE?
X-(
AM SCRIS ACUM CATEVA SAPTAMANI DESPRE CUM SE FACE O CERERE DE DEMISIE CU CONCEDIU COMPENSAT.DUPA 3 SAPTAMANI MA SUNA FIRMA RESPECTIVA SI-MI SPUNE CA CEREREA NU E BUNA PT CA ARTICOLUL 79 LEGEA 53/2003 NU EXISTA SI CA CEI DE LA I.T.M. NU INREGISTREAZA CEREREA.OARE NU AM SCRIS EU BINE SI ACEASTA LEGE NU EXISTA? SAU PROSTIA E MULTA#-o
v-as ruga daca puteti sa imi spuneti cum se scrie o cerere de preaviz, pentru ca astazi tocmai am aflat ca cererea mea a fost respinsa pentru formulare incorecta....X-(
pe CIM scrie ca salariul brut este de 1300 ron. ei nu sunt obligati sa imi dea fluturas, sa vad si eu ce spor de noapte, de weekend,etc? si acum, colegii mei ce ar putea face in legatura cu aceasta modalitate de plata? va multumesc mult mult! :)
bonuri am luat chiar si 28 . nu uneori, ci mereu ne da diferenta in bonuri. de exemplu daca intr-o luna trebuie sa iau 1040 ron, mi se vireaza pe card o parte din bani, care nu este aceeasi in fiecare luna, cel mai putin a fost 700 si cel mai mult 960, iar diferenta e tot timpul in tichete de masa, si tichete de masa propriu-zise pentru zilele muncite nu ni se dau, ci doar pt diferenta salariala. sunt in preaviz pentru ca mi-am depus demisia(mi-am gasit in alta parte). V-as mai ruga sa imi spuneti ce trebuie sa mentionez in cererea de concediu de odihna compensat. Va multumesc :)
in legatura cu plata in functie de realizari: salariul este fix. banii primiti in luna adunati cu valoarea bonurilor primite este corespunzatoare. dupa calcule, o tura de 24 de ore ar fi aproximativ 130 ron, deci pe luna ar trebui sa primim 1040. banii ii primim pe card si bonurile le primim in mana, iar stat de plata nu semnam, doar niste foi cu un tabel si cu sumele de bani virate pe card, dar dupa ce luam banii. de exemplu, luna aceasta nu am luat decat 790 ron iar bonuriile nu ni s-au dat inca, dar calculand, ar trebuie sa luam 32 de bonuri, ceea ce nu cred ca vom lua.
in legatura cu fisa postului, nici pana acum nu am semnat fisa postului si practic, nu stim exact care ne sunt atributiile noastre, in functia de casier-incasator. la firma precedenta, ne stiam atributiile.
Lucrez intr-o benzinarie, 24 cu 72 si sunt in preaviz. lucrez in aceasta firma de aproximativ 7 luni, dupa ce am fost preluati de la vechea firma. pot sa imi cer banii pe concediu care nu a fost platit? o alta problema: aceasta firma cand ne-a preluat, ne-a spus ca vom avea salariul brut de 1300 ron, scris si in contractul de munca. au spus ca vom lua 850 ron bani si diferenta salar, sporurii si alte indemnizatii, vom primi bonuri valorice (tichete de masa). in cele 7 luni care au trecut, banii primiti in mana au diferit de la luna la luna, cat si bonurile, banii ajungand chiar si la 700 ron, si bonurile de la 2 pana chiar la 28. e normal sa ne varieze salariul asa si sa ne dea bonuri dupa bunul lor plac? si nici fluturas nu primim! Functia de casier incasator presupune printre altele si scoaterea raportului zilnic, si dimineata cand predam banii, ii predam cu tot cu plusuri ( ciubucuri, bacsisuri) pe care sefa de statie le ia si le introduce intr-un plic, destinatia acelor bani nefiind cunoscuta. e legal? pe langa toate astea, facem si munca femeii de servici (deoarece aceasta nu exista), avand terasa, bar si bai.