avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate unoarecare21

Activitate unoarecare21

Apartamentul este mostenire de la mama ei . Sa o luam pas cu pas pt a intelege mai bine situatia si pentru a ma putea astfel ajuta mai usor . Petrescu Sofia si Petrescu Ioan = sot sotie = doua fiice =
O fiica a Petrescu Sofia are o fata . Una din fiice moare -ramane una in viata respectiv sora .Fata fiicei decedate da o renuntare in fata notarului la partea ce i s-ar fi cuvenit ei dupa mama sa adica un sfert si la partea ce i s-ar fi cuvenit dupa bunica sa respectiv Sofia . Ramane unic mostenitor Petrescu Carmen adica fiica ramasa in viata . Va pot spune sigur ca succesiunea nu a fost facuta nici dupa Sotii Petrescu Sofia si Ioan si nici dupa nimeni . Tot ce sa facut a fost acea renuntare la notar . In notificarea de la executor scrie ca se va proceda la executarea apartamentului si a scris si numar de cadastru tot . Nu stiu ce variante as avea sa aman macar executarea .Suma e mica 2500 de lei .
Si ce mai scrie in hartia de la executor este ca se va numi un curator pentru demararea succesiunii. Ce e ala curator ? Ceva persoana imputernicita de instanta sau de judecator sa demareze succesiunea ? Si mai ales e posibil asa ceva sau sunt doar chestii de intimidare ?
Buna . Mama a mostenit un apartament si are datorii la banci
Avand in vedere ca succesiunea pe apartament nu a fost facuta , poate fi apartamentul executat silit /vandut?
Mentionez ca nu e facuta succesiunea / gen in acte tot mortii sunt cum ar fi proprietari . Dar a primit totusi hartie de la un executor in care se specifica clar ca urmeaza sa se execute silit apartamentul si au gasit cu ajutorul extrasului de carte funciara ca mama e mostenitoare si o executa pe mostenire cum ar fi . As aprecia foarte mult un raspuns si as aprecia si mai mult daca mi-ati putea da niste sfaturi cu privire la caile de atac ,/evitarea executarii
Pai sora doi are o fiica . Fiica sorei doi este nepoata surorii 1 deci e ruda cu sora ramasa in viata .Deci posibil sa invoce faza cu mosternitor rezervatar
Bun , in concluzie avand in vedere ca mama mi-a facut testament prin care si-a exprimat vointa de-ami ramane mie toate bunurile ei mobile si imobile exista riscul ca nepoata ei sa atace testamentul invocand ca motiv : Eu sunt nepoata de sange pe cand persoana careia i sa facut testament este staina de familie drept pt care atac testamentul si cer faza cu mostenitorul rezervatar sau mai stiu eu ce ? Testamentul a fost facut la notar , autentificat , in depline acultati mintale etc

''Testamentul se poate ataca?

Exista situatii in care testatorul lasa intregul sau patrimoniu in mainile unei persoane straine, iar membrii familiei se simt neindreptatiti. Acestia pot contesta testamentul, avand dreptul la o cota numita “rezerva succesorala” – partea din patrimoniul defunctului pe care rudele acestuia au dreptul sa o primeasca, impotriva vointei exprimate in testament.

In acest caz, masa succesorala fi impartita in doua:

– cotitatea disponibila – mentionata prin testament;

– rezerva succesorala care va fi primita de catre mostenitorii rezervatari, care pot fi descendentii de orice grad ai defunctului (copiii, nepotii, stranepotii, sotul/sotia si parintii).

Este important de mentionat ca niciun mostenitor rezervatar nu poate fi exclus de la a primi o cota parte din patrimoniul defunctului!

Nu stiu ce sa mai inteleg , zice ca indiferent de gradu de rudenie mostenitorii rezervatari nu pot fi exclusi
Buna ziua . E vorba de o mostenire , un apartament . Apartamentul a fost pe numele a doua persoane sot - sotie(ambii decedati la ora actuala) . Cei doi soti au avut impreuna doua fete surori , una din ele la fel a decedat . Una din surori a decedat .Din asta rezulta ca au ramas doi mostenitori . Sora si nepoata adica fiica sorei decedate . Nepoata a dat ceva renuntare in favoarea sorei . A doua sora doreste sa lase intreaba mostenire fiului insa acesta nu este infiat , nu ii poarta numele . I sa facut un testament prin care i se lasa apartamentul dupa deces .Intrebarea mea este daca in conditiile acestea , testamentul poate fi atacat invocand motivul ''mostenitorului rezervatar'' ....... ''Exista situatii in care testatorul lasa intregul sau patrimoniu in mainile unei persoane straine, iar membrii familiei se simt neindreptatiti. Acestia pot contesta testamentul, avand dreptul la o cota numita “rezerva succesorala” – partea din patrimoniul defunctului pe care rudele acestuia au dreptul sa o primeasca, impotriva vointei exprimate in testament.'' Si ultima intrebare ..... nepoata prin renuntarea data ce se intelege .......A renuntat doar in favoarea sorei ? Sau dupa decesul ei poate sa o mosteneasca ? Mama imi tot spune ca ea a renuntat la dreptul de ereditate si ca dand renuntare in favoarea ei chiar daca ea decedeaza tot nu o mosteneste caci a renuntat la dreptu de ereditate .In ce masura ma pune acest testament la adapost
Apreciez raspunsul si va multumesc .Astept si alte raspunsuri mai detailate daca se poate .
Buna seara .Am si eu o dilema , o intrebare la care caut un raspuns .
Daca eu intalnesc o persoana sa zicem pe tinder sau pe o alta aplicatie/platforma de socializare cu scopul de a ne cunoaste etc si persoana in cauza ma minte spunand ca are 18 ani iar persoana are de fapt sub 18 ani si ajungem sa intretinem raporturi sexuale ce se poate intampla ? Mai exact sa zicem ca persoana care initial mintise ca are 18 ani si de fapt are sa zicem 16-17 ani depune plangere , ea sau familia acesteia ce mi se poate intampla ? Conversatiile de pe tinder , facebook etc constituie dovada , gen daca acolo a scris ca are 18 si de fapt are 16-17 ani .Iar in cazul in care aceste conversatii nu exista , au fost sterse cum pot sa ma apar ? E practic cuvantul meu impotriva celui care de fapt a mintit initial ca e major . Sper ca am fost suficient de clar nu stiu sigur . As aprecia foarte mult daca as putea primi un raspuns de la un avocat dar si raspunsurile altora sunt bine venite atata timp cat stiti sigur niste lucruri.Va multumesc anticipat .