avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Activitate Cristina Maria199

Activitate Cristina Maria199

Buna! Sunt din bucuresti si am 23 de ani. O sa trec direct la subiect. Eu doream sa ma mut in chirie. Vineri am gasit un apartament in sectorul 3 langa Auchan titan. Am sunat am intrebat daca mai este valabil si am si mers sa il vad. Propietarii erau un cuplu care locuiau acolo , au fost draguti mi au aratat. Pana la sfarsit de zi le-am acceptat oferta de 1600 lei chirie pe un apartament 2 camere la mansarda. Am mers cu tatal meu sa semnez contractul, acesta fiind fost jandarm ma gandeam ca poate sa imi semnaleze daca e ceva ciudat. Eu nu am venit pregatita cu cash avand in gand ideea ca pot sa pe fac transfer bancar. Acestia nu au fost de acord asa ca am mers sa scot cash la 11 noaptea ca sa le pot da banii. Le-am dat 3200 pentru garantie si chirie. De aici a inceput calvarul. Eu am primit doar o cheie de la apartament acesta avand doua incuietori. Din cate mi-a spus propietarul ei nu au cheie de sus pentru ca nu folosesc. Apoi a doua zi cand voiam sa imi aduc din lucruri acesta mi-a spus ca a venit mama si tatal lui sa faca curat si ca sunt din alt oras si ca au incuiat usa sus de unde ei nu au cheia de acolo. Oricum ideea e ca tot weekendul a bagat scuze sa nu pot ajunge la apartament. Si astazi fiind luni omul nu mai raspunde la apeluri. Am contract semnat si poza cu buletinul lui dar nici nu stiu daca poza e reala sau chiar daca numele lui e real. Am doar cheia de la apartament care deschide incuietoarea de jos a usii de la apartament, si cu cheia de la intrarea blocului. Am poze cu conversatia noastra pe whatsapp si cam atat. Nu stiu ce pot sa fac mai exact. Sa ma duc sa depun plangere la politie? In orice caz nu am dovada ca le-am dat banii din moment ce a fost cash. Acestia au fost banii stransi de mine sa ma mut in chirie :(. Daca puteti sa ma ajutati cu un sfat va sunt recunoscatoare.