avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Activitate gigliola

Activitate gigliola

Sa se mute ea, in casa parintilor ei, de ce sa stea in casa tatalui meu? O pot da afara din casa , chiar daca are dreptul la 1/8 ? De ce sa plec eu din casa mea, ca sa stea o betivanca care nu-si merita numele de mama ?
Mama e nebuna si bea, azi ma batu si eu ii dadui o palma. Idiotii de vecini sarira la mine ca de ce dau in ea. Mentionez ca o sa o dau in judecata pe mama mea, pentru ca politia de fiecare data nu face nimic, si ma ameninta cu amenda tot pe mine cand am sunat la 112 , desi mama mi-a rupt mana si am stat cu mana in ghips 6 luni de zile. Degetul nu mi s-a vindecat nici acum, am hematoame sub unghii . Ce pot sa fac? Toti zic ca de ce dau in mama, dar eu ma apar. Nu mai pot locui cu aceasta nebuna, care bea 10 cutii de bere pe zi. Ce pot sa fac ? Azi mama idioata cazu in fata masinii pe strada, si trebui sa vin eu cu o femeie sa o ridic de jos. Si pe timpul cand traia tata si unchiul, ii injura de morti, si pe mine ma injura, bea 10 cutii de bere pe zi, se caca pe chiloti, si tata o gasea in baie plina de cacat pe chiloti. Cu asa femeie eu nu pot trai.
Firmele care lucreaza pentru camerele notarilor supraevalueaza unele terenuri, iar oamenii sunt nevoiti sa plateasca taxele notariale si impozitul la ANAF, nu la valoarea de piata, ci la valoarea din grila. De ce evaluatorii nu tin cont de valoarea de piata a acestor terenuri si pun valori mult mai mari ?
Fireste ca dau, ba mai mult platesc eu si impozitul si CASS pe care boul de arendas nu-l plateste . Sa-mi dea si mie notarii 2.200.000 lei ca in grila si ma duc la ei, dar nu imi da nimeni atata.
Buna ziua!
Vreau sa vand un teren intravilan localizat in Bucuresti.Am facut toate actele necesare vanzarii,m-am inteles cu cumparatorul la pret(50.000 euro).Bun.Ma duc la notar sa ma interesez ce pasi trebuie facuti in continuare.Notarul scoate ditamai almanahul(Grila Notariala)am inteles ca-i spune,si-mi spune ca terenul este evaluat la peste 100.000 euro si ma va taxa la pretul din Grila.I-am spus ca m-am inteles cu cumparatorul la 50.000 euro :strong:si nu mai pot creste pretul,fiindca in zona cam asta-i pretul corect in momentul de fata.De ce sunt terenurile asa de supraevaluate?? Notarul a mai spus ca daca ceream peste 100.000 euro,taxele erau mai mici.Dar cine D-zeu imi da mie peste 100.000 euro?!?#-o
Ce pot face?
- sa caut alt notar?
- sa cresc pretul? Risc sa vand terenul la SF.asteapta :((
Multumesc anticipat!
Din cauza dvs a notarilor o sa-l dau pe degeaba.
Aici nu e vorba de 50 kg de porumb . De ca sa platesc eu succesiunea la circa 2.200.000. lei, daca pe teren nu pot lua decat 1.700.000 lei sau si mai putin ?
Eu nu vand grau. Arendasul vinde .
Am vrut sa cumpar un teren arabil, extravilan, situat intr-un sat (Mehala), de la periferia orasului Timisoara. Daca pretul de cumparare negociat cu vanzatorul a fost 3200 euro/ha, mare mi-a fost uimirea cand am mers la notar pentru intocmirea actelor de vanzare-cumparare si mi s-a spus ca in grila notariala pentru calculul taxelor notariale, terenul este evaluat la 3 euro/mp (deci 30000euro/ha), si astfel taxa ar ajunge cam 65% din valoarea terenului.La numai 500m distanta, este hotarul cu comuna invecinata si unde hectarul de teren este evaluat la 3000 euro. Normal ca am renuntat la tranzactie dar ma intreb: este oare o greseala (facuta de un nepriceput) sau jaf la drumul mare?
Ce dovezi mi-ati dat doamna ? Vreau sa vad un contract de vanzare cumparare unde cumparatorul a fi oferit 8400 de lei/ ha de teren neproductiv cum scrie in grila notariala . dar nu o sa vad asa ceva , ca nimeni nu e idiot sa dea 8400 de lei pe o parloaga ?