avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Activitate Cosmin623

Activitate Cosmin623

Ok, dar scrie ca trebuie sa primesti scris nu verbal aceasta decizie.


Cornel Vasile a scris:

Art. 40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
...
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
....

Nu scrie nimic de HR in Codul Muncii ca are exclusivitate ...

Sa-mi transmita verbal un coleg este normal? Hr-ul cu ce se mai ocupa? Si de ce nu in scris?

Cornel Vasile a scris:

Depinde ... daca asa i s-a spus sa va comunice, probabil acel coleg s-a conformat celor afirmate de conducere.

Buna ziua, m-am angajat la o firma unde in contract aveam trei luni de proba, in ultima zi din prima luna am fost anuntat verbal ca nu-si doresc sa mai continuam colaborarea din acel moment. Anuntul mi-a fost adus la cunostinta de catre un coleg angajat de maxim 4 luni in companie dar care din surse neoficiale urma sa fie team lider-ul echipei din care faceam parte. Mentionez ca acesta nu era seful meu si doar un coleg care urma sa-mi fie sef dar nu se anuntase nimic oficial cu noua lui functie. Intrebarea mea este: Este normal sa ma anunte un coleg verbal ca nu isi mai doresc sa continue colaborarea cu mine? Plus ca m-am simtit lezat de aceasta decizie, colegul strigand in gura mare intr-un birou open space in care mai erau si alti colegi, sa-mi spui cu de data sa-ti faca rezilierea contractului cu 01.09. sau 04.09., in conditiile in care ceilalti nu stiau niimic de plecarea mea. Multumesc!