Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, m-am angajat la o firma unde in contract ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, m-am angajat la o firma unde in contract aveam trei ...

Buna ziua, m-am angajat la o firma unde in contract aveam trei luni de proba, in ultima zi din prima luna am fost anuntat verbal ca nu-si doresc sa mai continuam colaborarea din acel moment. Anuntul mi-a fost adus la cunostinta de catre un coleg angajat de maxim 4 luni in companie dar care din surse neoficiale urma sa fie team lider-ul echipei din care faceam parte. Mentionez ca acesta nu era seful meu si doar un coleg care urma sa-mi fie sef dar nu se anuntase nimic oficial cu noua lui functie. Intrebarea mea este: Este normal sa ma anunte un coleg verbal ca nu isi mai doresc sa continue colaborarea cu mine? Plus ca m-am simtit lezat de aceasta decizie, colegul strigand in gura mare intr-un birou open space in care mai erau si alti colegi, sa-mi spui cu de data sa-ti faca rezilierea contractului cu 01.09. sau 04.09., in conditiile in care ceilalti nu stiau niimic de plecarea mea. Multumesc!
Depinde ... daca asa i s-a spus sa va comunice, probabil acel coleg s-a conformat celor afirmate de conducere.
Sa-mi transmita verbal un coleg este normal? Hr-ul cu ce se mai ocupa? Si de ce nu in scris?

Cornel Vasile a scris:

Depinde ... daca asa i s-a spus sa va comunice, probabil acel coleg s-a conformat celor afirmate de conducere.

Art. 40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
....

Nu scrie nimic de HR in Codul Muncii ca are exclusivitate ...
Ok, dar scrie ca trebuie sa primesti scris nu verbal aceasta decizie.

Cornel Vasile a scris:

Art. 40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
....

Nu scrie nimic de HR in Codul Muncii ca are exclusivitate ...

Nu scrie nicaieri ..prin urmare, acele decizii pot fi verbale sau scrise...unde legea nu distinge, nici interpretul nu trebuie să distingă: ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus