avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Activitate DuTity

Activitate DuTity

Răspuns la discuția Cat costa intocmire dosar CEDO ?
Dar e adevărat ca voi avea totusi nevoie de un avocat specializat la un moment dat pe parcursul judecării cauzei ?? Și ca onorariul este imens? M-ar interesa cam cât ar fi acest onorariu și dacă îl poate plati vreo asociatie. Multumesc
După cum am spus, când am solicitat sa consult dosarul sa vad stadiul anchetei si sa fac fotocopii, în loc sa ma lase sa vad, mi-a trântit clasare. Normal ca pricurorul e vinovat daca el nu dispune cerceyari, in schimb claseaza. Când sa fac contraexpertiza dacă îmi trântește clasare??Da, sigur ca am avut avocat, dar scump si găsit cu greu , nu prea am avut de ales. Totuși, nu va supărați, dar în unele cazuri, se vede cu ochiul liber dacă o persoana decedata s-a sfârșit din cauze naturale sau nu. Sunt scrise atâtea prostii de către Parchet în motivația clasarii, ca mi-e rușine mie. Adică, atunci când te tai cu o foaie de hârtie, știi ca trebuie sa îți pui un tampon cu dezinfectant, nu e nevoie sa te duci fuguta la medic pentru asa ceva.
Procurorul nu m-a lăsat sa aduc documente care sa contrazică medicul legist., ci a clasat dosarul
Am sau nu dreptul sa mi se dea posibilitate sa fiu de alta părere decât unul din legiști și sa aduc și noi date în acest sens?
Citisem deja informațiile din link. Nu m-au lămurit. Rog ,poate răspunde cineva mai exact la ceea ce am întrebat...(?) Multumesc anticipat,e foarte urgent
Buna ziua, As avea nevoie urgent sa știu cum pot intocmi o sesizare către Inspectia Judiciara, impotriva procurorului care a clasat un dosar de posibil omor ,precum si retrocedare frauduloasa imobil (la cererea mea de consultare dosar pentru a vedea mersul anchetei), respins ulterior și în Instanta, încât sa se dispuna continuarea anchetei. Pot invoca Legea 303/2022, inclusiv articolul care arata ca procurorul a obstructionat ancheta/activitatea inspectorului care efectua ancheta, nelasandu-l sa o termine? Pot aduce precizari suplimentare referitoare la caz și ca voi mai adauga de cum obtin date ? Mulțumesc anticipat