avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 239 soluții astăzi
Forum Activitate OanaMin

Activitate OanaMin

Buna ziua
Am depus o plangere impotriva unei persoane acum cativa ani deoarece am fost neindreptatita pe OLX. Am transferat o suma de bani pentru o cazare si persoana in cauza nu si-a respectat promisiunea si banii i-am pierdut.
Daca acum renunt la plangere printr-o cerere trimisa catre Judecatoria acelei localitati, vor mai fi emise alte citatii la adresa mea, ca persoana vatamata, pentru a ma prezenta pentru confirmarea retragerii plangerii?
Voi mai fi nevoita sa confirm/ sa ma prezint pentru alte formalitati?
Multumesc!
Buna ziua. As vrea sa vand un vehicul auto.
Sunt din Bucuresti si masina figureaza pe Ploiesti, Prahova. Cumparatorul este din alta localitate. Ne-a comunicat prin telefon/whatsapp ca este hotarat sa cumpere auto-vehiculul, dar nu se va deplasa sa cumpere masina, decat dupa ce se asigura ca taxele sunt platite si certificatul de instrainare-dobandire este semnat si stampilat de Directia de Impozite si Taxe de unde apartine masina(Ploiesti).Mi-a dat o imputernicire sa pot semna in locul lui contractul
In concluzie, propunerea lui este sa ma duc eu ca vanzator cu contractul de vanzare cumparare la Directia de Impozite si Taxe Ploiesti ca sa fie stampilat si legalizat. Doreste acest lucru inainte sa se deplaseze sa imi dea banii. Dupa stampilare, ma pot supune unui risc ca masina va figureze pe numele lui ? In sensul in care mi-o poate lua cu 'forta'?
Cum ma sfatuiti sa procedez pentru a gasi o solutie avantajoasa si sigura ca timp/drumuri atat pentru mine ca vanzator, cat si pentru cumparator?
Stiu ca este important sa nu scot masina din evidenta pana nu primesc banii. Asta o voi face oricum dupa primirea banilor. Faptul ca certificatul de instrainare-dobandire va fi semnat si stampilat inainte de a primi banii , reprezinta un 'pericol'?