avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Activitate nicuteris

Activitate nicuteris

O persoana cu handicap accentuat, beneficiaza de scutire impozit pentru pentru locuinta si autoturim detinute in coproprietate in procent de 100% , conform Codului Fiscal 2017?
Buna ziua,
As avea rugamintea sa-mi spuneti daca art.114 din legea 263/2010 corelat cu art.6 pct.I,II si IV , a suferit vreo modificare in perioada anilor 2012-2016.
In calitatea mea de pensionar gr.II de invaliditate am venituri obtinute din activitatea de agent de asigurari in cuantum mai mic decat suma a 4 salarii medii brute pe economie si as dori sa stiu daca ma aflu in vreo incompatibilitate din acest punct de vedere.
Va multumesc.
Buna ziua,

Numele meu este Teris Neculai si sunt posesor de certificat de incadrare in grad de handicap accentuat din 01.10 2011,revizuibil anual si cu continuitate pana in prezent.
As avea rugamintea sa-mi spuneti cum se aplica scutirea de plata a impozitului pe locuinta tinand cont de faptul ca in fiecare an revizuirea s-a facut in luna sept. iar certificatul l-am primit in primele zile ale lunii oct. dupa care am depus o copie la Primarie.
Eu aveam impresia ca certificatele emise avand continuitate nu ar trebui aplicata regula conform careia reducerea se aplica incepand cu data de 01 a lunii urmatoare datei de depunere a documentului justificativ.
Primaria este de alta parere si mi-a calculat chiar penalitati.
Buna ziua,
Eu am efectuat un transplant renal in luna iunie 2011,si dupa 272 zile de concediu medical am intocmit un dosar pentru Comisia de expertiza in vederea pensionarii de invaliditate temporara.
Medicul de la comisie dupa ce mi-a calculat rata de filtrare glomerulara mi-a zis ca nu pot beneficia de pensie conform legii.Mentionez ca am 30 ani vechime in munca si posed si certificat de incadrare in grad de handicap grav.
E posibil asa ceva?
Răspuns la discuția Impozit pe venit
cum sa nu se tina seama daca acesta contributie este deductibila conform codului fiscal.
mesajul este pentru george neagu.
Buna ziua,
as dori sa obtin un raspuns bine documentat la urmatoarea problema:
in calitate de agent de asigurari,in luna februarie 2011 am achitat la CAS Vrancea contributia la fondul de sanatate aferenta veniturilor obtinute in anii 2006-2010(inclusiv penalitati).
La depunerea declaratiei 200 la ANAF pentru anul 2010 am trecut acele sume ca cheltuieli deductibile(fara penalitatile platite).In prima faza aceste cheltuieli au fost acceptate si am primit decizia de impunere ca atare.
Ulterior(28.11.2011) am primit alta decizie de impunere in care nu se mai tine cont de acele sume achitate la CAS, ANAF prevalandu-se de art.48,al.4 lit b din Codul Fiscal.Oare este corect?.
Răspuns la discuția contributie fond sanatate
dar dvs. nu ati putea obtine un raspuns oficial din partea Ministerului de Finante sau Casei Nationale de Asigurari de Sanatate?
Răspuns la discuția contributie fond sanatate
Buna ziua
Eu as vrea un raspuns foarte bine documentat la intrebarea mea care sa poata fi sustenabil intr-o eventuala instanta.De asemeni m-ar interesa in ce fel functioneaza obligatia colectorului de contributii de a instiinta pe datornic cu privire la obligatia de plata din punct de vedere legal.Nu cumva faptul ca nu primesti instiintare te absolva de obligatii?
Multumesc.
As dori sa stiu daca cheltuiala cu reabilitarea termica a locuintei poate fi dedusa la calculul impozitului pe venit al unei persoane fizice.
In situatia in care un salariat cu contract de munca pe perioada nedeterminata desfasoara si o activitate de agent de asigurari in baza unui contract de colaborare,este obligat la plata contributiei de 5,5% la fondul de sanatate pentru veniturile obtinute ca agent? Care este cadrul legal care stabileste aceasta?