avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire impozit cladiri cu destinatie locuinta si auto ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire impozit cladiri cu destinatie locuinta si auto pentru persoane cu handicap

O persoana cu handicap accentuat, beneficiaza de scutire impozit pentru pentru locuinta si autoturim detinute in coproprietate in procent de 100% , conform Codului Fiscal 2017?
Cel mai recent răspuns: vladq , utilizator 20:13, 12 Martie 2017
Da, cf Cod fiscal in vig de la 01.01.2017:


ART. 456 - Scutiri

(1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:

t) clădirea folosită ca domiciliu aflată în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat și a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanților legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat și ai minorilor încadrați în gradul I de invaliditate;


ART. 464 - Scutiri

(1) Nu se datorează impozit/taxă pe teren pentru:

t) terenul aferent clădirii de domiciliu, aflat în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat și a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanților legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat și ai minorilor încadrați în gradul I de invaliditate;


ART. 469 - Scutiri

(1) Nu se datorează impozitul pe mijloacele de transport pentru:

b) mijloacele de transport aflate în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat, cele pentru transportul persoanelor cu handicap sau invaliditate, aflate în proprietatea sau coproprietatea reprezentanților legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat și ai minorilor încadrați în gradul I de invaliditate, pentru un singur mijloc de transport, la alegerea contribuabilului;
As dori sa stiu daca la coproprietar se incadreaza mama persoanei cu handicap care este si asistent personal(insotitor).Multumesc
vladq a scris:

As dori sa stiu daca la coproprietar se incadreaza mama persoanei cu handicap care este si asistent personal(insotitor).Multumesc


Nu.

Cod fiscal

ART. 456 - Scutiri

(5) În cazul scutirilor prevăzute la alin. (1) lit. r), s) și t):

b) scutirea se acordă pentru întreaga clădire de domiciliu deținută în comun cu soțul sau soția, pentru clădirile aflate în proprietatea persoanelor menționate la alin. (1) lit. s) și t). În situația în care o cotă-parte din clădirea de domiciliu aparține unor terți, scutirea nu se acordă pentru cota-parte deținută de acești terți.



Similar la teren si mijl. transport.
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Martie 2017
Ioan Petru Butariu, Contabil
In cazul acesta poate fratele meu sa cumpere masina cu cota de 95% si mama restu de 5%?Masina sa fie inmatriculata pe mama si sa plateasca doar impozit pe partea ei de 5%?? Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe si impozite locale persoana cu handicap accentuat trandanus trandanus buna ziua.doresc sa stiu daca sunt scutit de impozitul pe teren si casa (fiind persoana cu handicap accentuat ) si in ce procent. nu inteleg notiunea de ... (vezi toată discuția)
Conformm noului cod fiscal 1 01 2016 si parintii copiilor cu dizabilitati beneficiaza de scutirea de taxe si impozite locale anca-viorica anca-viorica Buna ziua,am baiatul cu handicap grad accentuat,am fost la primaria unde avem resedinta de domiciliu(este proprietate personala,domiciliul stabil il avem in ... (vezi toată discuția)
Impozit copil handicap oanaelenapopescu oanaelenapopescu Am un copil cu handicap grad 1 grav. Locuiesc in casa parintilor mei, iar copilul este luat in spatiu. Parintii mei, proprietarii casei in care locuieste ... (vezi toată discuția)