avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate Cezar Oprea

Activitate Cezar Oprea

Roman nascut din mama si tata romani. Plecat di 2005 in Italia, doi copii si sotia ajunsi in Italia cu domiciliul stabil in 2007, in 2016 toti 4 dobandim si cetatenia Italiana, fara sa renuntam la cea romana. Statul italian ne opreste certificatele de nastere cand ne dà cetatenia. Ma duc sa intreb in primaria unde locuiesc, ma trimite la Prefectura. Trimit email la prefectura(in Italia), imi raspund repede ca ei nu au nici un certificat de nastere de la nici unul din noi 4.
Ma intorc la primarie si in sfarsit gasesc aici certificatele, dar pot sa-mi dea doar autentificare. BANI!
Moare tatal meu, Buletinul e expirat, nu am pasaport, Certificatul de nastere, blocat in primarie in Italia, trebuie sa fac succesiune.
Vin in Romania cu C. I. italiana, fac cerere pentru C. I. temporara sa pot scoate certificat de nastere necesar C. I. normale.
Tatal meu decedat, nu poate declara ca ma ia in spatiu, deci, trebuiesc verificat la domiciliu ca locuiesc la adresa(cetatean italian cu domiciliu in Italia), Trebuie sa astept 30 zile dupa lege. Dupa 10 zile inchis in casa, asteptand verificarea si pierzand serviciul, sunt anuntat ca e gata buletinul temporar. Il ridic si fug sa scot certificat de nastere. Vreau sa fac C. I. la urgenta(100ron), nu se poate! Trebuie facuta normal ca tata a murit si nu poate semna.
Ma duc sa fac C. I. normala, imi zic ca e cu verificare la domiciliu, 30 zile.
Am stat 10 zile inchis in casa sa fiu verificat la c. i. provizorie, am alte 12 zile pana acum, inchis in casa, sa fiu verificat la domiciliu pentru C. I. normala
Dau telefon, mi se spune ca trebuie sa fiu de gasit.
Nu pot sa ma duc la mormant sa aprind o lumanare, la biserica sa dau de pomenire, piata mi-o face un nepoti, ma uit pe pereti.
Tata pierdut, servici pierdut, cumpat pierdut, cine stie daca mai gasesc familia in Italia dupa aproape doua luni.
P. S.
Locuiesc la aceiasi adresa de 38 ani., iar la gunoi m-au pus sa platesc pentru toti 4, plecati din 2007, 3800ron.
Dar inca trebuie sa ma verifice politia daca locuiesc aici.
Imi cer scuze, renunt la cetatenia romana!
Cu tot dorul meu de tara, cu tot sangele din mine romanesc, nu mai pot!!!
Iertati-ma!
Cezar Oprea