avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate farcasedith

Activitate farcasedith

pakos a scris:

Durata muncii nu se poate schimba decat in baza unui act aditional, semnat de ambele parti. Angajatorul are obligatia de a va informa in scris, cu 15 zile inainte de a va prezenta actul aditional spre a-l semna. Puteti refuza intocmirea unui astfel de act aditional, daca contravine intereselor dvs.

Imi puteti da numarul de lege care obliga angajatorul sa informeze in scris cu 15 zile inainte?
Va multumesc.
pakos a scris:

Durata muncii nu se poate schimba decat in baza unui act aditional, semnat de ambele parti. Angajatorul are obligatia de a va informa in scris, cu 15 zile inainte de a va prezenta actul aditional spre a-l semna. Puteti refuza intocmirea unui astfel de act aditional, daca contravine intereselor dvs.

Puteti sa-mi dati numarul de lege sau articol care obliga angajatorul sa informeze in scris cu 15 zile inainte?
Va multumesc.
Lucrez la un hypermarket de peste trei ani.Bineinteles am semnat un contract de munca pe termen nelimitat.
Acum la mai multi colegi li s-a pus in vedere ori semneaza contract la 4 ore ori sa-si dea demisia.Bineinteles nimic nu e scris pe hirtie , discutiile sunt verbale ramine scris ori demisia ori noul contract semnat.Intrebarea mea este daca e legal acest lucru iar daca nu ce putem face in conditiile in care firma sigur nu va recunoaste ca ne obliga .
Va multumesc anticipat.
Multumesc din suflet pentru raspunsuri .
Ce am inteles eu ca un neavizat este ca legea asa e facuta ca avantajul sa fie a angajatorilor dat fiind faptul ca salariul negociat este confidential nu am nici o sansa sa demonstrez ca nu s-a tinut cont de legi.Cum altfel se poate sa am salar mai mic ca cei care nu au calificare si nici vechime in munca ca mine colac peste pupaza sa fie inclus vechimea in salarul de baza.Deci persoane care nu au mai lucrat in comert si nu au calificare si sunt mult mai tinere decit mine deci nu au nici vechime asa de multa in munca si nici experienta facind acelasi lucru deci fiind tot pe post de ,,lucrator comercial" au salarii mai mari Si aici nu ma refer neaparat la cei citiva banuti in plus sau in minus , ma refer la legi la respectarea lorsi la prestigiul omului care munceste.
Oare legile nu ar trebui sa ne protejeze?
Lucrez de 3 ani la un hypermarket.Interesant e ca m-au angajat in noembrie 2005 dar pe fisa de salar apare data angajarii 1.1.2006.Nu am primit niciodsata spor de vechime cu toate ca am peste 16 ani in cimpul muncii .In contractul colectiv de munca este prevazut si o zi de concediu in plus dupa 2 ani
Intrebarea mea este daca este vreo lege care sa oblige concernurile astea sa plateasca spor de vechime in munca sau sunt obligati numai pentru anii munciti la firma lor?
Alta intrebare e legal sa semnezi contract cu noembrie 2005 si sa apari pe fluturas angajata din 01.01.2006.,si cum ramine cu ziua de concediu in plus o voi primii numai in anul viitor sau ar trebui sa beneficiez de ea deja anul asta?
Cit de legal este sa semnezi un nou contract de munca si sa nu ti se dea nici un exemplar?
Multumesc pentru rabdare si astept raspunsuri. La revedere.