avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 264 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Te poate obliga firma sa schimbi contractul de munca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Te poate obliga firma sa schimbi contractul de munca de la full time la part time?

Lucrez la un hypermarket de peste trei ani.Bineinteles am semnat un contract de munca pe termen nelimitat.
Acum la mai multi colegi li s-a pus in vedere ori semneaza contract la 4 ore ori sa-si dea demisia.Bineinteles nimic nu e scris pe hirtie , discutiile sunt verbale ramine scris ori demisia ori noul contract semnat.Intrebarea mea este daca e legal acest lucru iar daca nu ce putem face in conditiile in care firma sigur nu va recunoaste ca ne obliga .
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: pakos , utilizator 19:55, 5 Mai 2009
Durata muncii nu se poate schimba decat in baza unui act aditional, semnat de ambele parti. Angajatorul are obligatia de a va informa in scris, cu 15 zile inainte de a va prezenta actul aditional spre a-l semna. Puteti refuza intocmirea unui astfel de act aditional, daca contravine intereselor dvs.
firma nu va poate obliga, dar va poate "convinge":D
pakos a scris:

Durata muncii nu se poate schimba decat in baza unui act aditional, semnat de ambele parti. Angajatorul are obligatia de a va informa in scris, cu 15 zile inainte de a va prezenta actul aditional spre a-l semna. Puteti refuza intocmirea unui astfel de act aditional, daca contravine intereselor dvs.

Puteti sa-mi dati numarul de lege sau articol care obliga angajatorul sa informeze in scris cu 15 zile inainte?
Va multumesc.
pakos a scris:

Durata muncii nu se poate schimba decat in baza unui act aditional, semnat de ambele parti. Angajatorul are obligatia de a va informa in scris, cu 15 zile inainte de a va prezenta actul aditional spre a-l semna. Puteti refuza intocmirea unui astfel de act aditional, daca contravine intereselor dvs.

Imi puteti da numarul de lege care obliga angajatorul sa informeze in scris cu 15 zile inainte?
Va multumesc.
1. Colega de forum, @davideg, spunea mai sus ca nu va poate obliga dar va poate convinge. Si sa stiti ca o poate face. Puneti-va in locul angajatorului dvs.: din cauza dificultatilor financiare ori concediaza o parte din salariati ori le micsoreza timpul de munca, inclusiv salariul. Dvs. decideti care varianta va convine.
2. In nici un caz nu demisionati. Sa va concedieze prin desfiintarea locului de munca (art.65 din Codul muncii) pentru a putea beneficia de indemnizatie de somaj, pana v gasiti de lucru in alta parte.
3. Colega mea, @pakos, facea referire la art.17 din Codul muncii care prevedea ca actul aditional de modificare a CIM sa fie precedat de o informare facuta in scris cu 15 zile inainte. Aceasta procedura a fost abrogata de legea 371/2005 care a introdus un punct nou la art.17 din Codul muncii, care spune:
(1.1) Obligatia de informare a persoanei selectate in vederea angajarii sau a salariatului se considera indeplinita de catre angajator la momentul semnarii contractului individual de munca sau a actului aditional, dupa caz.
4. Concluzie:
- nu semnati actul aditional daca nu doriti;
- discutati cu angajatorul si vedeti daca exista si alte variante (poate modificarea CIM este temporara);
- vedeti care varianta va convine:sa ramaneti fara serviciu sau cu o lefa mai mica;
- daca veti lucra numai 4 ore pe zi poate va gasiti in alta parte un alt job part-time, sa va completeze veniturile.
Mult succes!
Ultima modificare: Marți, 5 Mai 2009
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

Alte discuții în legătură

anuntul salariatului cu privire la schimbarea conditiilor de munca tromar tromar Mai exista obligativitatea angajatorului de a anunta in scris angajatul cu privire la intentia de modificare a clauzelor Contractului de munca cu 15 zile ... (vezi toată discuția)
Informare scrisa la act aditional Alina Pene Alina Pene Este obligatorie incheierea unei informari scrise ce trebuie adusa la cunostinta salariatului cu 15 zile inainte de incheierea unui act aditional la contractul ... (vezi toată discuția)
Informarea la angajare ContSters113415 ContSters113415 este obligatoriu sa informezi salariatul in scris cand il angajezi sau se considera ca este informat atunci cand semneaza CIM? in codul muncii nu este prea ... (vezi toată discuția)