avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate f3g4zuzu

Activitate f3g4zuzu

Buna ziua!
Se da o casa construita in 2004 cu autorizatie, proces verbal de receptie a lucrarilor s.a. Problema este ca la constructie nu s-a tinut cont de planul de amplasament si casa este pozitionata cu 7 metri mai intr-o parte decat in acte. S-a facut aceasta abatere pentru ca terenul are o deschidere mai mare la un capat si casa se incadra mai bine. Probleme cu vecinii nu sunt pentru ca s-a lasat suficienta distanta pana la hotar. Acum se doreste intocmirea cadastrului intabularea insa cadastristul, dupa masuratori spune ca o sa fie respins dosarul. Ce se mai poate/trebuie sa se faca acum? Multumesc frumos!
Buna ziua! Eu sunt medic. O prietena doreste sa-mi lase prin testament bunurile ei. Este si pacienta mea. Mai are alte rude frati si parinti (nu copii). Nu este bolnava grav dar, doreste ca in cazul in care pateste ceva sa lase bunurile cuiva care ar continua aspiratiile ei (un proiect mult dorit). Este valabil un astfel de testament? Stiu ceva ca nu ar fi valabil in cazul preotilor si medicilor. Ce act ar fi bine sa se intocmeasca, cu costuri minime? Multumesc anticipat!
Buna ziua!

Unei bune prietene i-a decedat sotul. Acesta nu a avut copii, parintii lui sunt decedati. Din pacate a murit in urma unui infarct si nu a lasat testament. Acum niste rude indepartate (veri de gradele 2, 3) se intereseaza de succesiune. Au vreun drept acestia? Ce trebuie facut? Va multumesc!
Buna ziua! Dezvoltatorul complexului rezidential in care locuiesc si-a facut si asociatie proprie. Deocamdata nu au aderat toate blocurile. Din punct de vedere juridic, in ce conditii ne poate afecta acest lucru? Ma gandesc la faptul ca, daca acele blocuri au vicii ascunse sau la un cutremur se darama (Doamne fereste), vom avea probleme cand il vom actiona in instanta? Asociatia ar trebui sa-i reprezinte in instanta pe membrii ei, ce se va intampla in cazul in care asociatia apara intrersele dezvoltatorului? Cum sa procedam?
Va multumesc!
Si eu m-am confruntat cu o asemenea situatie. Faceti cadastru complet si mergeti la administratia financiara. Stiu sigur ca este de platit o amenda pentru cazurile acestea(vreo cateva milioane). Pe mine m-au iertat pentru ca doar intrasem in posesia terenului si vina era a fostului proprietar -decedat. Intrebati sa vedeti cum este la administratia fiscala de care apartineti.
Multumesc frumos pentru raspuns! Pe mine nu ma intereseaza restul de masa succesorala ci strict partea incredintata prin legat. Stiu doar ca acele persoane sunt avide dupa avere si ar face orice pentru a dobandi cat mai multa. Voiam sa stiu daca pot ataca legatul meu.
Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema: In urma unui testament am devenit legatar cu titlu particular pe un apartament. Urmeaza sa mi se elibereze certificat de mostenitor. Mostenirea defunctului mai cuprinde si alte imobile si terenuri. Defunctul nu a avut copii, sotia decedata, frati si surori de asemeni decedate. Exista 4 nepoti din sora care doresc sa obtina toata averea, inclusiv apartamentul pe care l-am dobandit. Mentionez ca toate aceste rude nu au avut niciun aport la ingrijirea batranului. Eu am fost cel care l-am intretinut si inmormantat. Acum urmeaza sa se dezbata cealalta parte a mostenirii intre celelalte rude. Ce pot face eu? Pot instraina acel apartament inainte sa se finalizeze succesiunea? (mentionez ca nici ei nu se inteleg si fiecare doreste mai mult). Nu doresc sa insel pe potentialul cumparator, vreau doar sa stiu ce modalitati legale exista. Daca vand, ma mai pot chema in instanta?
Va multumesc anticipat.






Răspuns la discuția anularea testamentului
Multumesc inca o data pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția anularea testamentului
Multumesc pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția anularea testamentului
As putea sti cu aproximatie care ar fi costurile pe care trebuie sa le suport in cazul incheierii unui act de vanzare cumparare cu drept de uzufruct viager? taxe catre stat, onoraru notarial, etc. ?