avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate biliargiul

Activitate biliargiul

Multumesc
In primul rand MULTUMESC pt. raspuns. In al doilea rand... v-as fi recunoscator daca mi-ati explica cum sa fac din punct de vedere legal aceasta notificare...step by step daca se poate. Cat credeti ca ar dura actiunea in instanta? Care credeti ca sunt sansele mele de reusita? Credeti ca am gresit acceptand un contract de dare in plata in locul unuia de vanzare/cumparare?...,Sunt proprietar pe deplin cu un astfel de contract? Ma sfatuiti sa apelez la un mediator in prim caz? Sau sa actionez in instanta din prima? In incheiere va multumesc din nou si astept raspuns.
Buna ziua. Anul trecut am dat imprumut unei doamne suma de 32000e, am facut un contract de imprumut cu garantie ipotecara, garantia fiind o garsoniera. Doamna nu a reusit sa plateasca integral imprumutul (a platit doar 6000e).Pentru restul de 26000e sa facut un contract de dare in plata, eu devenind proprietar. Fiindu-mi mila sa o execut am facut un contract notarial de inchiriere intre mine si doamna, dansa devenind chiriasa mea. Contractul este pe o perioada de 10 ani, cu conditia ca dansa sa nu ramana in urma cu plata utilitatilor si a chiriei pe o perioada mai mare de 3 luni. Ce trebuie sa fac pentru a imi incasa chiria restanta sau a o evacua in conditiile in care doamna are deja 3 lunii de chirie neplatita? Am gresit facand un contract de dare in plata in locul unuia de vanzare cumparare? Pe langa contractul de inchiriere notarial am facut si unul la circa financiara pe un an de zile, deci eu imi platesc obligatiile la stat.
Am consultat actul de vanzare cumparare la care am facut referinta si acesta se refera la locuinta de pe teren, in el scrie ca terenul a trecut in proprietatea statului conform nu mai stiu carei legi. Ce se intampla in cazul asta? Terenul dupa revolutie a trecut cumva inapoi la proprietar sau trebuiesc indeplinite anumite formalitati,si daca da care ar fi acestea? Mama mea spune ca de cativa ani ea plateste si impozit pe terenul aferent si de acea nu sa mai dus la primarie sa se intereseze,a banuit ca cei de la primarie au trecut singuri terenul in proprietate privata. deja sunt ingrijorat daca terenul e al statului , mai e valabil raspunsul de mai sus?
Multumesc pentru promptitudine si astept si alte opinii.
In primul rand buna ziua. In al doilea rand as dori consilierea dumneavoastra in urmatoarea situatie.Locuiesc intr-o casa construita de tatal meu fara autorizatie de constructie.Locuinta a fost finalizata prin anul 1995 si se compune din parter,etaj 1,si mansarda(deci 3 nivele in total).In primul rand vreau sa stiu daca locuinta mai poate fi demolata de primarie sau daca mai pot fi amendat.In al doilea rand vreau sa stiu daca exista cai pentru a intra in legalitate si care sunt acestea(mentionez ca singurul act al tatalui meu este actul de vanzare cumparare).In al treile rand daca pot vinde aceasta locuinta doar in baza actului de proprietate pe care il are tatal meu.iar in al patrulea rand( si ultimul,cu scuzele de rigoare) daca eu posesor al unei constructii fara autorizatie pot actiona in judecata un vecin care a construit o casa de 3 etaje lipita de casa mea cu ferestre spre curtea mea si mai ales ce ma intereseaza cel mai mult cu sageacul casei 1 metru intrat deasupra casei mele deci pe proprietatea mea. Va multumesc mult si va urez sarbatorii fericite.