avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters73517

Activitate ContSters73517

Buna ziua,
O firma care nu a avut niciodata activitate si a depus doar declaratie de inactivitate si 101, trebuie sau nu sa depuna 010 sa devina platitor de impozit pe microintreprindere, sau poate merge mai departe ca si platitoare de impozit pe profit si in 2017?
Multumesc
Răspuns la discuția completare decl. 392b
aceasta declaratie se depune doar anual?, sau trebuie facuta si pentru 01 ian-30 iunie?
pentru o firma care era suspendata si din mai 2012 a intrat din nou in activitate, ce documente, declaratii se depun? cand?
multumesc.
Răspuns la discuția op taxa poluare
fktalika a scris:

am de facut un op pt plata taxa poluare, cu cod de bare.
completez toate datele, inclusiv cont beneficiar, si se preia direct codul fiscal al platitorului. trebuie sa modific pe codul fiscal al fd. mediu, sau las asa?
multumesc


stiu ca la op de trezorerie, cand platesc cas de ex, codul fiscal ramane asa...
dar la taxa de poluare modific, sau nu??? n-o sa mearga banii aiurea???
Discuție op taxa poluare
am de facut un op pt plata taxa poluare, cu cod de bare.
completez toate datele, inclusiv cont beneficiar, si se preia direct codul fiscal al platitorului. trebuie sa modific pe codul fiscal al fd. mediu, sau las asa?
multumesc
Lichidatorul judiciar al unei firme (cu procedura de faliment deschisa) trimite renuntare la proces unei alte firme (pentru datorii) cu solutionare amiabiala.
Judecatorul decide ca renuntarea nu e legala si trimite judecare la alt tribunal (care nici nu are competente de drept comercial).
Firma parata este sau nu obligata sa dea curs citatiei in noul proces pentru aceeasi chestie?
Avem dovada renuntarii la primul proces.:O
Pentru ca o societate sa poata deconta motorina , contractul de comodat pentru un autovehicul trebuie sau nu sa fie legalizat de un notar ? trebuie inregistrat la finante sau altundeva?
asa m-am gndit si eu... dar ma simt bine sa stiu ca e corect!


Va multumesc mult pentru raspuns!
trim I - pierdere: declar 550(minim) sold D la 121: 550
trim II - pierdere: declar 550 (minim) sold D la 121: 1624.29
trim III - sold C : 7242.82
Sumele sunt cumulate de la inceputul anului.

cum fac declaratie pe tr. 3?
dar pe tr 4, in cazul in care iar voi avea sold Creditor?
se pot regulariza sume prin decl. 101???

Va multumesc...:">
declar in 101 pierderea de pe timpul cand fira era micro, sau nu?.

din 2009 firma est platitoare de impozit pe profit..
se trec in declaratia 101 pierderile de cand era micro,sau nu???

multumesc!:D