avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate taky_mika

Activitate taky_mika

buna ziua.sunt insarcinata in 4luni si jum.si am aflat ca seful meu ma concediat din 17 mai 2010 prin desfiintarea postului dar eu nu am stiut nimic.am 7 luni si jum de cand lucrez la aceasta societate.am fost la itm si de acolo am aflat si am cerut copia dupa decizia de concediere,apoi am facut sesizare.am fost si la director in audienta si mia spus ca are grija de el.dar sunt curioasa cum a inchis contrctul de munca cu data din urma daca eu am fost ultima oara la itm pe 23 iunie si nu era inchis iar pe 29 iunie am aflat bomba?de somaj nu pot beneficia.am fost la tribunal si am facut declaratie,astept sa vad cand se e procesul.dar intrebarea mea este pot sa-mi platesc singura asigurarea pentru a ajunge la indemnizatia de crestere a copilului pana la 2ani?imi mai trebuie 4luni si jum.cum pot sa fac?sau ce pot face ca sa apar cu contributioa la zi?daca poate sa-mi raspunda cineva?va multumesc.
am 8 luni de cand lucrez la o societate.pe 15mai 2010 s-a inchis magazinul unde lucram.de atunci eu sunt in concediu medical.azi m-am intalnit cu seful meu sai prezint concediul refuzand sa-l ia pe motiv ca a vandut firma.de somaj nu pot beneficia.contrctul de munca nu este inchis dar in schimb nu mi-a platit asigurarea.intrbarea mea este.ce pot sa fac mai departe ca sa pot ajunge si eu la prenatal?dar daca da faliment.(el mai avand 3 magazine iar la ele lea schimbat doar numele).unde trebuie sa merg pt a ma indruma cineva?sau ce riscuri pot avea?
Răspuns la discuția perioada prenatalului

buna ziua.am 8luni de cand lucrez la o societate.seful a inchis magazinul unde lucram de pe 15 mai,iar eu de atunci sunt in concediu pt ca sunt insarcinata in 3luni si jum.azi i-am prezentat concediul si a refuzat sa-mil ia cu mativul ca el nu mai are firma a vandut-o la altcineva.iar celelalte firme le-a pus sub alt numa.mai avand 3 magazine.ce pot sa fac eu in cazul acesta ca sa pot ajunge pana la prenatal?contractul de munca nefiind inchis.de somaj nu pot beneficia.daca poate sa-mi raspunda cineva urgent.multumesc
Răspuns la discuția perioada prenatalului
taky_mika a scris:

multumesc pt raspuns.dar nu pot beneficia de somaj pentru ca am doar 7luni de cand lucrez si 2luni si jum de cand sunt insarcinata.deci el nu poate sa-mi inchida contractul fara semnatura mea?dar daca ma plimba asa pana se implinesc 20 zile asa se poate sa-mi inchida contractu?
Răspuns la discuția perioada prenatalului
buna ziua.daca poate sa-mi raspunda cineva urgent.multumesc ma numesc Mihaela si am o intrebare daca seful a inchis magazinul unde lucram de pe data de 15mai 2010,iar eu de atunci stau acasa,am fost la ITM si ma-m interesat daca mi-a inchis contrctul de munca chiar daca eu nu mi-am dat demisia,fiindca sunt insarcinata,el poate sa-mi inchida contractul de munca pe motiv ca eu stau acasa de cand a inchis magazinul?sau eu pot sa-i duc concediul medical de pe data de 14mai2010?ca sa nu mai poata face nimic pana la data cand se termina concediul?
Răspuns la discuția perioada prenatalului
buna ziua.daca poate sa-mi raspunda cineva urgent.multumesc.intrbarea este.daca pot beneficia de concediul de 126 zile care este obligatoriu in cazul meu chiar daca sa inchis magazinul unde lucram?acum stau acasa.
buna ziua.sunt angajata cu contract pe perioada nedeter.de 7luni.acum sunt insarcinata in 2luni si jum.seful meu a inchis magazinu unde lucram si mi-a propus un contract cu o norma de 2 ore dar eu sa stau acasa cu salariu minim pe econom.somaj nu pot beneficia si intrebarea mea este daca as semna contrctul de 2 ore as mai putea beneficia de indem.de cresterea copilului?sau ce e de facut in cazul meu pt ca el a zis ca alta sol.nu este?
Discuție rata la banca
buna seara.acum 2 ani sotul meu a facut un imprumut de nevoi personale in valoare de 330.000.000 lei ,in lei fara garantii ,fara nimic.avea salarul mare iar acum este in somaj cu 515 lei.am instiintat banca dar n-ea spus ca daca vrem o micsorare a ratei sa lasam o garantie imobiliara.le-am spus ca nu avem .,noi lunar depunem cate 100-150lei ,nici eu nu am venit,rata fiind de 600lei pe luna.avem un apartament dar jum este proprietar fratele sotului.ap este lasat de socrul meu cu contract de vanzare-cumparare.dar in contract este specificat ca au dreptul de proprietari numai dupa moartea lui si termenul de abitatie este pana la sfarsitul vietii lui.in cazul acesta banca ar putea sa ne ia casa?suntem restanti cu 2 rate.mentionez ca socrul meu traieste.
sotul meu este in somaj de 3 luni .eu nu am nici un venit.vrem un copil.Am putea beneficia de indemnizatie?
Discuție somaj
buna seara .cine poate sa-mi raspunda la problema mea?
am carte de munca din 1 aug 2004.din oct 2005 am intrat in con de crestere copil si am avut 3 ani ,adica pana in sept 2008,iar din 21 mai 2009 m-am angajat la o societate.intrebarea mea este;as putea beneficia de somaj chiar daca apar cu intrerupere de 7luni,adica din sept 2008 pana in mai 2009 ?