avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 171 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul muncii-contract de munca,demisie salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul muncii-contract de munca,demisie salar

buna ziua.sunt insarcinata in 4luni si jum.si am aflat ca seful meu ma concediat din 17 mai 2010 prin desfiintarea postului dar eu nu am stiut nimic.am 7 luni si jum de cand lucrez la aceasta societate.am fost la itm si de acolo am aflat si am cerut copia dupa decizia de concediere,apoi am facut sesizare.am fost si la director in audienta si mia spus ca are grija de el.dar sunt curioasa cum a inchis contrctul de munca cu data din urma daca eu am fost ultima oara la itm pe 23 iunie si nu era inchis iar pe 29 iunie am aflat bomba?de somaj nu pot beneficia.am fost la tribunal si am facut declaratie,astept sa vad cand se e procesul.dar intrebarea mea este pot sa-mi platesc singura asigurarea pentru a ajunge la indemnizatia de crestere a copilului pana la 2ani?imi mai trebuie 4luni si jum.cum pot sa fac?sau ce pot face ca sa apar cu contributioa la zi?daca poate sa-mi raspunda cineva?va multumesc.
Cel mai recent răspuns: smeagull , utilizator 13:52, 6 Iulie 2010
Din pacate nu va puteti plati singura contributia pentru a beneficia de indemnizatie, asta deoarece indemnizatia depinde nu de contributii, ci de realizarea de venituri impozabile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical pe perioada preavizului hecuba hecuba Buna ziua, am urmatoarea situatie: in data de 29 aprilie am primit decizia de desfiintare a postului si concediere cu art 65. Sunt in preaviz 20 de zile ... (vezi toată discuția)
Scadere salar fara acordul salariatului! CarlaSantos CarlaSantos Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu o problema ivita la locul de munca: directorul firmei ne-a anuntat ca el a decis ca de la 1 iunie 2010 [b]sa scada pe cartea ... (vezi toată discuția)
Cine plateste concediul prenatal leydutza leydutza buna ziua, ma numesc Alina si as vrea sa va spun in mare problema mea si daca cineva detine informatii descpre cazul meu sa-mi dea detalii. Sunt insarcinata ... (vezi toată discuția)