avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 261 soluții astăzi
Forum Activitate coca1955

Activitate coca1955

Răspuns la discuția conflict de munca
buna ziua
multumesc pentru raspuns
nu nu este vorba de 2010 ci de anul 2009 ca de atunci ma judec cu intreprinderea unde lucrez pentru ca mi-ataiat din salariu fara sa ma anunte
prin decizia 69.5.02.2009 angajatorul a dispus incepind cu data de 1.01.2009
modificarea salariului .
deci eu timp de 7 ani am avut fisa postului pe administrator financiar ii dar eu am indeplinit functia de sef birou respectiv contabil sef
vreau sa stiu daca dupa 7 ani de ocuparea functiei mai era necesar sa dea un examen cind se vede clar ca nu a avut nici un fel de probleme deci nu este vorba in nici un caz de incompetenta ci de faptul ca noua conducere nu a vrut ca ea sa mai ocupe postul
era necesar ?
sa mai dea un examen ?
daca intreprinderea nu a cerut acest lucru ci pur si simplu noua conducere a pus postul la concurs aducind pe altcineva in locul ei si modificind salariul
adica au taiat sporul de conducere si salariul de merit anuntind aducind sa semneze abia dupa o luna si 3 zile
va multumesc
coca1955
buna ziua am si eu o rugaminte la dvs
m-am judecat cu academia nationala de educatie fizica si sport bucuresti
in data de 17.1-2002 am fost numita sef de birou functia ocupata fiind cea de contabil i sens in care am semnat fisa postului
prin decizia cu nr 69.5 02 2009 angajatorul a dispus incepind cu data de 1.01.2009 modificarea salariului meu fara sa fiu anuntata si mi-au dat sa semnez decizia dupa o luna
este normal sa fie asa sa semnez cu o luna in urma?
eu am fost delegata de a ocupa acest post timp de 7 ani dar nu mi s-a spus ca trebuie sa dau un examen pentru acest post nici macar atunci cind s-a pus la concurs desi lucrez in aceasta insitutie de 16 ani si am facultatea de contabilitate
o alta de contabil autorizat si acum si expert contabil
deci mi s-a modificat salariul fara sa fiu anuntata .
va multumesc pentru raspuns

buna seara am si eu o intrebare la dvs.
se poate ca unui salariat sa i se impuna sa lucreze 24 de ore incontinu?
fara sa aiba posibilitate de a avea conditii de igiena adica la poarta ?
desi este angajat pe post de administrator de patrimoniu intr-o institutie bugetara?
va multumesc
coca1955
Răspuns la discuția Greva magistratilor
toate felicitarile mele domnule valeriu
aveti dreptate in legatura cu magistratii
daca ajungi pe mina lor dispun de lege cum doresc ei
pe mine m-a pus sa platesc o expertiza care nu era necesara si taxa de timbru la un imobil pe care nici nu l-a bagat la succesiune
dar la plata la bagat
asta este lege dreapta sa platesc atitia bani ca sa aiba decenta sa judece corect pentru aflarea adevarului dar nu
imi pare rau sunt f dezamagita
coca 1955
Răspuns la discuția Juramantul martorului
buna imi place acest subiect cu martorii
jur ca spun adevarul .....
dar de fapt toti martorii care vin la tribunal numai adevarul nu-l spun
aveti idee ce s-ar putea face cu acesti martori
multi pentru niste bani nu il mustra constiinta si fac rau unui om practic pe care nu il cunoaste
ce spuneti de asta?
Răspuns la discuția expertiza
calitatea mea in acest proces este faptul ca il reprezint pe reclamant care mi-a facut o procura in acest sens
deci acest imobil a fost vindut de mama reclamantului surorii acesteia fara ca reclamantul sa stie.
fiica i-a facut promisiunea ca o sa-l despagubeasca pe fratele ei cumparindui o masina noua si asa a pacalito pe batrina
fratele ei nu a stiut de acest lucru decit inainte de a muri mama care i-a spus ce a facut invatata si obligata de fiica
cind a fost o discutie in casa ca nu ii da nimic fratelui dupa ce s-a vazut cu actul de vinzare cumparare cu uzufruct viager a inceput sa-si arate adevarata fata si a spus ca nu ii da fratelui nimic.
atunci mama ei fiind bolnava a zis ca a pacalito si o s-o dea in judecata.
fiica i-a raspuns poti sa te duci si la basescu ca tot nu o sa rezolvi nimic
nu a mai ajuns s-o dea in judecata deoarece a facut metastaza si la putin timp a murit
ea a pus mina pe chei si chiar si ce era in casa spunind in instanta ca a platit 17.000 euro pe apartament in prezenta a doi martori dar nu de fata cu notarul
care s-a disculpat de orice vina in urma unui litigiu.
dar ea furind si actul de concesiune a adus la succesiune numai actul de groapa
el a cerut in instanta ca reclamant conf art 845 dreptul la mostenire si a spus ca pune si apartamentul la succesiune deoarece ea defapt nu a platit nici un ban pe apartament
nu s-a facut nici un transfer bancar ea nu a putut sa arate ca a avut acei bani la momentul respectiv
si a spus in instanta ca este treaba ei de unde si unde a tinut banii
asa sa intimplat doamna avocat
iar eu sunt mama copiilor lui dar suntem divortati si el mi-a dat procura pentru recurs
ca la judecatorie practic nu a pus imobilul la succesiune dar ne-a pus sa platim taxa de timbru pentru el si expertiza
de asta am intrebat acest lucru
va multumesc ca sunteti draguta si imi raspundeti
el este un tip care nu este avar nu si-a imaginat ca sora lui este asa de perversa/
coca1955
miine ma prezint la recurs si sunt singura pentru ca nu mai am bani sa platesc avocat .
ma sfatuiti ceva?
va multumesc de raspuns
coca1955
Răspuns la discuția expertiza
eu am spus ca nu mi se pare corect acest lucru sa dispuna sa plaatesc ceva ce nu a intrat la succesiune.
si daca succesiunea a fost data numai pentru o groapa de veci care face citeva milioane eu de ce sa platesc taxa de timbru judiciar de 20 de milioane lei
daca imobilul nu a fost pus in succesiune
hotie pe fata .
nu mi se pare corect desi era clar ca imobilul a fost vindut intre mama si fiica fara ca pretul sa fie platit si pina la urma sa nu intre la succesiune dar sa platesc ca si cum instanta dupa ce a trimis expertul ma pune sa platesc si expertiza 900 lei si taxa judiciara 2000 lei
eu zic ca in momentul cind intra si asa trebuia sa intre donatie deghizata sa platesc asa dar nu altfel doar pentru o groapa de citeva milioane.
care este logica in acest lucru
coca1955
Răspuns la discuția expertiza
pai acest lucru l-a cerut judecatoarea nu avocata mea
aceasta expertiza a cerut instanta deci judecatoarea care judeca cazul de succesiune
judecatoarea nu stia?
ca nu trebuie sa ceara asa ceva?
ce pot spune eu acum la recurs?
sa intreb de ce m-a pus sa plaatesc ?
ar trebui sa ma despagubeasca judecatoarea care a cerut aceasta expertiza.
desi se vede ca nu a citit de loc dosarul in intregime
ca altfel spunea de la bun inceput ca nu intra la succesiune
va multumesc de raspuns
coca1955
Discuție expertiza
este normal ca instanta sa dea ordin sa se faca expertiza la un imobil intr-un proces de succesiune si pe urma sa dea verdictul ca imobilul nu intra la succesiune?
mie nu mi se pare normal acest lucru
mi se pare complet aiurea sa platesti ceea ce de fapt nu intra la succesiune cu toate ca conform art 845 fiind rezervatar in linie dreapta trebuia sa intre dar asa de ce sa ma puna instanta sa platesc ceea ce nu aproba?
va rog sa-mi explicati ca nu inteleg
va multumesc
coca1955
Discuție plata
buna ziua am si eu o rugaminte la dvs
unde trebuie sa depun taxa judiciara de timbru pentru apel in valoare de 19 lei noi si timbru judiciar pentru apel in valoare de 0,15 lei sub sanciunea anularii cererii
precizez ca stau in sectorul 6 si se judeca la tribunalul bucuresti sectia a iii a civila
va multumesc pentru raspuns
coca1955