avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 452 soluții astăzi
Forum Activitate Elena Baleanu

Activitate Elena Baleanu

Am crezut ca trebuie sa platesc doar 16%. Nu exista nici o forma de a evita cele doua contributii sau macar cea de pensii care este absurd de mare? In principiu eu as vrea sa platesc doar taxa pe venit. Este posibil?
Va multumesc!
Deci dumneavoastra imi spuneti practic sa completez acest formular 201 si sa il depun la organul fiscal dupa care ei ma vor anunta cat am de paltit?
Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra dar sunt inca foarte nelamurita. Imi puteti spune ce lege este aceasta pentru a o cauta si studia in amanuntime? V-am spus ca cei de la finantele administratiei publice mi-au spus ca daca nu am avut contract de munca sau daca nu s-a completat declaratia 205 de catre compania straina, nu figurez practic nicaieri si deci in alte cuvinte nu plati impozit. Ar fi usor doar sa renunt dar a fost o tranzactie bancara cu o suma destul de considerabila si nu am liniste pana nu elimin toate posibilitatile pentru ca nu vreau sa fiu trasa la raspundere mai tarziu.
Am lucrat pentru o companie din strainatate in perioada 2005-2007 calatorind intre Spania si Romania, niciodata depasind 183 de zile in Spania. Cunosteam directorul companiei si am incheiat un armistitiu verbal de felul cum voi lucra si am fost platita in 2008, conform intelegerii noastre. Mi s-au transferat banii in contul meu bancar din Romania si am intrebat la administratia finantelor cum pot plati taxa pe acesti bani si se pare ca daca nu sunt notificata (expresie pe care nu o inteleg) nu trebuie sa platesc nici un impozit. Acesti bani sunt practic un profit facut de mine ca persoana fizica pe care vreau sa ii declar si sa platesc impozit dar se pare ca nu ma incadrez in nici o categorie. Va rog sa ma ajutati pentru ca vreau sa imi paltesc acest impozit. Multumesc!