avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate TARATACRRISS

Activitate TARATACRRISS

Buna ziua,in perioada 2002-2013 nu am fost angajata si am avut un Contract de asigurare pe baza caruia achitam lunar o anumita suma.Intrebarea mea este daca pentru pensia anticipata,acesti ani se vor considera vechime in munca pentru realizarea stagiului complet de cotizare.
Discuție pensie
Buna ziua,pe Legea pensiilor din 2019 se mai poate iesii la pensie mai devreme cu 2 ani daca locuiesc in zona cu poluare Copsa Mica?
Multumesc
studentii care locuiesc cu chirie in alt oras decat cel de resedinta pot beneficia de ajutorul de incalzire?va multumesc
suntem o societate de transport marfa si am dori sa cumparam si sa vindem sare de deszapezire in austria si germania.Este legal acest lucru si ce acte trebuie sa avem?va multumesc
FIICA MEA TOCMAI A OBTINUT AUTORIZATIA DE TRADUCATOE DE LA MJ SI NU DORESTE SA PROFESEZE INCA.ESTE OBLIGATA SA-SI DESCHITA PFA IN 60 DE ZILE SAU ACEASTA AUTORIZATIE ESTE VALABILA SI DUPA 60 DE ZILE?????????
Fiica mea tocmai a obtinut autorizatia de traducator de la MJ dar deocamdata nu doreste sa profeseze.Doresc sa va intreb daca autorizatia de la MJ este valabila mai mult timp.Am inteles ca trebuie sa se inregistreze la Tribunal.Trbuie sa faca acest lucru si daca nu profeseaza?
Discuție IMPOZIT AUTO
DETIN UN MICROBUS TRANSPORT MARFA ,PE PERS.JURIDICA,CAPACIT.CILINDRICA 2461 cm cubi. Care este impozitul pe care trebuie sa-l platesc la primarie?
Răspuns la discuția IMPOZIT AUTO
persoana juridica
Discuție IMPOZIT AUTO
Detin un microbuz transport marfa(2463cmc) ,masa piana la 3.5to si nu stiu unde ma incadrez la calculul impozitului auto.Va rog sa ma ajutati deoarece nici cei de la primarie nu sunt foarte expliciti.multumesc
Discuție MOSTENIRE
Buna ziua,
tatal meu este dintr-o comuna din jud.Braila dar el a plecat de acolo de 40 ani.Dupa cum spune el parintii lui au avut acolo o suprafata de teren arabil.Cum ar putea sa intre in posesie?.Tatal meu mai are un frate care locuieste cu noi si alti frati nu mai sunt iar parintii sunt amandoi decedati de foarte multi ani.Unde ar trebui sa ma adresez sa stiu daca se mai poate primi acea suprafata de teren .Daca nu l-a revendicat pana acum ,mai are dreptul sa ceara acel teren?