avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Traduceri Autorizaþia de traducãtor ºi obligaþia de a profesa
Discuție deschisă în Traduceri

Autorizaþia de traducãtor ºi obligaþia de a profesa

FIICA MEA TOCMAI A OBTINUT AUTORIZATIA DE TRADUCATOE DE LA MJ SI NU DORESTE SA PROFESEZE INCA.ESTE OBLIGATA SA-SI DESCHITA PFA IN 60 DE ZILE SAU ACEASTA AUTORIZATIE ESTE VALABILA SI DUPA 60 DE ZILE?????????
Cel mai recent răspuns: Laura Ciobeica , moderator 15:02, 21 Decembrie 2011
Buna ziua

Nu cred ca valabilitatea unei autorizatii, ce da dreptul unei persoane sa practice o profesie poata fi conditionata de un anumit termen.
Fiica Dvs. poate incepe activitatea cand va considera de cuviinta, indiferent de forma juridica, dar fara a omite inregistrarea autorizatiei la Tribunalul pe raza caruia domiciliaza intr-un termen de 60 de zile de la primirea acesteia.
TARATACRRISS a scris:

FIICA MEA TOCMAI A OBTINUT AUTORIZATIA DE TRADUCATOE DE LA MJ SI NU DORESTE SA PROFESEZE INCA.ESTE OBLIGATA SA-SI DESCHITA PFA IN 60 DE ZILE SAU ACEASTA AUTORIZATIE ESTE VALABILA SI DUPA 60 DE ZILE?????????


Daca sunteti nelamurita/nemultumita de raspunsul pe care l-ati primit la aceeasi intrebare postata aici: www.avocatnet.ro/content/for...
....nu va mai pot spune decat ca exista persoane care nu au facut inregistrarea la Tribunal dar nu stim ce consecinte a avut aceasta actiune.
Autorizatia este valabila atat timp cat este respectata legea (Art. 5 si 6. aliniat 1/ L.178/1997).
L.C.
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 August 2011
Laura Ciobeica, moderator
@Laura Ciobeica am urmat si eu link-ul pus la dispozitie de Dvs. mai sus, chiar ma intreb de ce utilizatorul nostru a mai deschis inca un topic cu acest subiect. Raspunsurile de acolo sunt mai mult decat la obiect.
Gabrielle Monique a scris:

Fiica Dvs. poate incepe activitatea cand va considera de cuviinta, indiferent de forma juridica, dar fara a omite inregistrarea autorizatiei la Tribunalul pe raza caruia domiciliaza intr-un termen de 60 de zile de la primirea acesteia.



Din pacate, inregistrarea la tribunal presupune depunerea copiilor de pe autorizatie, carte de identitate, amprenta stampilei si specimenul de semnatura. La momentul in care se efectueaza inregistrarea, tribunalul considera ca esti in masura sa prestezi servicii de traduceri la solicitarea instantelor. Aici intervine problema: daca nu esti constituit intr-o forma juridica la momentul in care ti se solicita serviciile cum le facturezi? Esti obligat sa refuzi!
De aceea legea 178/1997 mentioneaza:

Art. 6. - (1) Autorizarea ca interpret si/sau traducator, dobandita in conditiile prezentei legi, inceteaza in urmatoarele cazuri:
a) la cerere;
b) prin modificarea oricareia dintre conditiile prevazute la art. 3;
c) pentru incapacitate profesionala, sesizata in scris de beneficiar;
d) pentru refuzuri repetate si nejustificate de a presta serviciile solicitate.


In consecinta, "refuzuri repetate si nejutificate" pot fi interpretabile atat de o parte cat si de cealalta. Personal, nu stiu daca imposibilitatea de a presta servicii de traduceri este motivata de faptul ca nu sunt inregistrata sub nicio forma juridica poate fi considerat un refuz justificat la nesfarsit.
L.C.


Alte discuții în legătură

Absolvent facultate de limbi moderne aplicate - cum obþin autorizaþia? cristina_roxana_popescu89 cristina_roxana_popescu89 Buna ziua, Eu tocmai am terminat facultatea de Limbi Moderne Aplicate, in Timisoara, iar acum imi caut un loc de munca, dar nu stiu ce ar trebui sa fac sau ... (vezi toată discuția)
Autorizatia de traducãtor expirã dacã nu devin pfa? justmyself justmyself Buna ziua, as vrea sa-mi obtin si eu autorizatia de traducator(fiind absolvent al Facultatii de Litere), dar nu vreau sa prfesez pentru moment, motiv pentru ... (vezi toată discuția)
Traducãtor autorizat - înregistrare tardivã la tribunal paulapopescu paulapopescu Buna ziua. Sunt traducator autorizat din 2003 si nu sunt inregistrata la niciun tribunal, la data respectiva, dupa cat stiu eu, nu era necesar. Stiti cumva ... (vezi toată discuția)