avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate Claudiu_Darius

Activitate Claudiu_Darius

Buna ziua,
Am achizitionat o masina in firma de la o persoana fizica, datorita unor probleme constatate ulterior returnez masina catre proprietar.
Va rog sa ma ajutati cum as putea sa fac acest lucru tinand cont ca nu am achizitionato cu TVA dar eu sunt platitor de TVA. Contabilul imi sugereaza sa fac un proces verbal de anulare a contractului initial.
Buna ziua,

Sotia mea este in concediu de crestere al copilului si doreste sa se intoarca la munca dar in cadrul altei firme.
Va rog sa ma ajutati cu cateva detalii:
- incetarea contractului de munca suspendat la vechea firma
- exista perioada de preaviz si cat este aceasta ?

Multumesc!
Buna ziua,

As avea si eu 2 probleme:

1) In cazul in care am contract pe perioada determinata pe 3 luni, dar am continuitate in munca 4 ani, pot la finele contractului determinat sa beneficiez de somaj in caz ca nu mi se prelungeste contractul de catre angajotor, mentionez ca nu am intrerupere pe cartea de munca.

2)In cazul in care ma situez la o distanta mai mare de 50 km de resedinta din buletin si intru in somaj, beneficiez de ceva sporuri pe langa somaj. Din lege eu am inteles ca acest spor se acorda doar in momentul in care imi gasesc de lucru la o distanta mai mare de 50 km de localitate si sunt deja in somaj plus o prima de instalare, daca am inteles corect va rog sa imi permiteti o intrebare retorica " pentu ce as mai avea nevoie de sporuri daca tot mi-am gasit de lucru ? "
buna ziua, am doua intrebari:

1) In cazul in care firma X se vinde la firma Y si angajatii sunt preluati prin transfer se pierd sporurile: de exemplu sporul de vechime. Mai exact in anul 2000 s-a facut transferul iar in 2006 deabia s-au mai dat sporuri de vechime.

2) Pe cartea de munca " apare angajat prin transfer conf. art 69 CM si art V lit "a" din L 1/70" eu nu am inteles, nu este cumva art 169 din CM, iar L 1/70 nici n-am dat de ea, poate imi puteti da un titlu mai exact ca sa o pot cauta.
Răspuns la discuția schimbare incadrare
Imi pare rau dar poate nu m-am exprimat corect, doream mai exact sa stiu daca schimbarea incadrarii pe cartea de munca de pe o incadrare cu studii superioare pe una cu studii medii imi poate afecta somajul. Mai exact somajul se calculeaza in functie de incadrare sau este fix ca si procent din minim/mediu pe economie.

Va multumesc!
In contextul crizei financiare multe firme recurg la diferite modalitati de reducere a costurilor. Printre acestea se enumera si reducerea salariului si schimbarea incadrarii. Am inteles conform Codului Muncii ca salariul nu se poate schimba decat prin acordul partilor. Este obligatorie schimbarea incadrarii pentru a se micsora salariul , nu se poate reduce salariul altfel?