Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... schimbare incadrare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

schimbare incadrare

In contextul crizei financiare multe firme recurg la diferite modalitati de reducere a costurilor. Printre acestea se enumera si reducerea salariului si schimbarea incadrarii. Am inteles conform Codului Muncii ca salariul nu se poate schimba decat prin acordul partilor. Este obligatorie schimbarea incadrarii pentru a se micsora salariul , nu se poate reduce salariul altfel?
Diminuarea salariului nu se poate produce decat ca sanctiune disciplinara sau ca urmare a schimbarii incadrarii.
in ceea ce priveste sanctionarea disciplinara, reducerea salariului nu poate fi mai mare de 10% din salariu pentru o perioada de maxim 3 luni.
Diminuarea salariului ca urmare a schimbarii incadrarii presupune acordul ambelor parti. Daca angajatul nu este de acord cu aceasta modificare, ea nu se va putea produce. Oricum este o actiune la limita legii. Eu personal, nu sunt de acord cu asa ceva.
Nicoleta Ilea, Consultant resurse umane
Claudiu_Darius a scris:

In contextul crizei financiare multe firme recurg la diferite modalitati de reducere a costurilor. Printre acestea se enumera si reducerea salariului si schimbarea incadrarii. Am inteles conform Codului Muncii ca salariul nu se poate schimba decat prin acordul partilor. Este obligatorie schimbarea incadrarii pentru a se micsora salariul , nu se poate reduce salariul altfel?

Orice modificare a unuia dintre elementele c.i.m., în timpul executării acestuia impune încheierea unui act adiţional la contract, într-un termen de 15 zile de la data încunoştinţării în scris a salariatului, cu excepţia situaţiilor în care o asemenea modificare rezultă ca posibilă din lege sau din contractul colectiv de muncă aplicabil.
Prin urmare, angajatorul nu poate decide micsorarea salariului fara acordul angajatului.
Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de codul muncii.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Imi pare rau dar poate nu m-am exprimat corect, doream mai exact sa stiu daca schimbarea incadrarii pe cartea de munca de pe o incadrare cu studii superioare pe una cu studii medii imi poate afecta somajul. Mai exact somajul se calculeaza in functie de incadrare sau este fix ca si procent din minim/mediu pe economie.

Va multumesc!
Schimbarea incadrarii nuconditioneaza dreptul la indemnizatie de somaj.