avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate irinapostole

Activitate irinapostole

Buna ziua,

Am o situatie mai speciala si mi-as dori sa stiu care e cadrul legal pentru care sa beneficiez si eu de stimulentul de insertie.

Urmeaza sa adopt un copil, care cel mai probabil nu va fi mai mic de 1 an, ci cu varsta intre 1-2 ani. Conform legii stiu ca avem voie sa alegem:
- CIC 1 an (adica pana face copilul 1 an) cu max de 34 mil /luna si pana face 2 ani stimulent de 5 mil /luna pe langa salar
- CIC 2 ani (adica pana face copilul 2 ani) cu max de 12 mil/luna si nu se mai beneficiaza de acest stimulent

Pentru ca mai mult ca sigur copilul ce il voi adopta nu va avea sub 1 an, pierd din start posibilitatea de a depune pt CIC 1 an si singura varianta este CIC 2 ani dar cu max 12 mil pe luna. Suma nu-mi convina fiind f mica asa ca as renunta de tot la CIC pana face copilul 2 ani (mai ales ca e posibil sa fie vorba de doar cateva luni).
In acest caz, daca renunt de tot la CIC am dreptul sa primesc acest stimulent pana face copilul 2 ani?

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția incompetenta
Multumesc f mult de informatie. Miercuri ar tb sa ni se elibereze certificatul dupa ultimele spuse ale celor de la Consisliul judetean. Sper sa se rezolve acum si sa nu trebuiasca sa actionam altfel.
Discuție incompetenta
Va rog sa-mi spuneti si mie daca e normal sa se intample ce mi s-a intamplat mie. De la inceputul lui ian 2009 incerc sa obtin certif de urbanism in vederea intocmirii PUZ-ului si a construirii unei case. Terenul este extravilan Miroslava(jud Iasi). Initial am fost la promaria Miroslava, de unde ne-au trimis in Iasi. In iasi cica tb la Consiliul Judetean, insa nu ni s-a spus unde asa ca se pare ca nu am nimerit unde tb. Am fost la un centrul pe langa prefectura unde se pare ca primeau cererile pt eliberare certif de urbanism doar pt terenurile extravilane Iasi. Initial ne-au verificat dosarul, au spus ca totul e ok si ca certif se va elibera peste 30 zile. Astemptam, trec 3 sapt si primim scrisoare acasa in care ni se cimunica ca ni s-a respins dosarul, motiv: dosar incomplet. Mergem din nou acolo unde am depus dosarul , analizeaza situatia si ne comunica pana la urma ca nu e vb de motivul scris in scrisoare ci ca la ei se primesc dosarele pt extravilan Iasi. Cum se poate ca "desteapta" aia care a verificat dosarul sa nu stie ca ea tb sa primeasca doar dosarele extravilan Iasi? OK...trecem peste asta, ne spun ca tb sa mergem la Consiliul judetean. Acolo, alt drum, alta cerere atele si altele. Ne spun ca sa revenim peste 1 sapt juma cand vor trimite o adresa la primaria Miroslava.pe drumuri). Dupa o sapt juma ne ducem la consiliu, ne trimit la Miroslava unde alte taxe , alte cereri , etc. si in fine ne spun ca tb sa revenim peste 30 de zile (din momentul ala si nu de cand am depus la consiliul judetean). Am intrebat ca s afim siguri ca nu mai umblam dintr-o parte intr-a;lta daca peste cele 30 zile tb sa revenim la Miroslava sau tb sa mergem la Consiliul judetean sa ridicam certificatul. Ni s-a comunicat ca de acum primaria miroslava va comunica cu coniliul ca certif venim sa-l ridicam de la Miroslava. Asta se faceau 30 zile. Ne-am dus la Miroslava si...surpriza...ni s-a dat o adresa cu care sa mergem la Consiliul Judetean unde ni s-a comunicat ca peste 1 sapt juma sa venim sa luam certif. Cele 30 de zile s-au facut de acum aproape 2 luni si nu mai pun prima data cand ni s-a primti dosarul unde nu trebuia. Poate sa ma lamureasca cineva daca ni se mai intampla sa ne poarte asa pe drumuri si sa nu se respecte termenele de eliberare, unde ar tb sa ma adresez pt a se lua ceva masuri. Multumesc atincipat
Intrebarea mea e daca am gasit o persoana care detine a doua parcela de la drum care vrea sa intocmeasca si ea puz pt a putea construi, pot sa ma asociez cu ac persoana chioar daca nu includem celelalte parcele dintre noi?
Eu detin a 7 parcela de la drum.
Buna seara,

Va rog sa ma ajutati in urmatoare problema :

Anul trecut am cumparat un teren extravilan(640 mp + 180mp cota drum) si intentioez sa construiesc o casa. Am fost la primaria comunei de care apartine terenul si ni s-a spus ca tb intocmit un Puz pt a construi. Am luat leg telefonic cu un arhitect(fara sa vada exact unde e amplasat terenul, i-am prezicat doar zona unde este situat) si ne-a spus ca se poate intocmi puz pt o suprafata asa mica doar ca ne va costa mai mult. Daca ne-am asocia cu cativa vecini , costurile s-au imparti. Am depus deja cerere la consiliul judetean pt certificat de urbanism in vederea intocmirii puz=lui. Arhitectul ne-a spus ca dupa ce ave,m acest certificat de urbanism sa ne intalnim pt a imcepe demersurile pt intcmirea ac puz. Terenul este situat in apropiere placutei de iesire din sat. Este a 7-a parcela de la strada. Fasia de la strada este impartita in mai multe parcele cu drum cota indiviza pt fiecare parcela. Intrebarea mea e daca am gasit o persoana care detine a doua parcela de la drum care vrea sa intocmeasca si ea puz pt a putea construi, pot sa ma asociez cu ac persoana chioar daca nu includem celelalte parcele dintre noi?
Arhitectul mi-a spus ca putem sa ne asociem, pt ca sa se imparta costurile dar nu a precizat cum ar tb sa fie amplasate parcelele.
Multumesc anticipat
Buna seara,

Va rog sa ma ajutati in urmatoare problema :

Anul trecut am cumparat un teren extravilan(640 mp + 180mp cota drum) si intentioez sa construiesc o casa. Am fost la primaria comunei de care apartine terenul si ni s-a spus ca tb intocmit un Puz pt a construi. Am luat leg telefonic cu un arhitect(fara sa vada exact unde e amplasat terenul, i-am prezicat doar zona unde este situat) si ne-a spus ca se poate intocmi puz pt o suprafata asa mica doar ca ne va costa mai mult. Daca ne-am asocia cu cativa vecini , costurile s-au imparti. Am depus deja cerere la consiliul judetean pt certificat de urbanism in vederea intocmirii puz=lui. Arhitectul ne-a spus ca dupa ce ave,m acest certificat de urbanism sa ne intalnim pt a imcepe demersurile pt intcmirea ac puz. Terenul este situat in apropiere placutei de iesire din sat. Este a 7-a parcela de la strada. Fasia de la strada este impartita in mai multe parcele cu drum cota indiviza pt fiecare parcela. Intrebarea mea e daca am gasit o persoana care detine a doua parcela de la drum care vrea sa intocmeasca si ea puz pt a putea construi, pot sa ma asociez cu ac persoana chioar daca nu includem celelalte parcele dintre noi?
Arhitectul mi-a spus ca putem sa ne asociem, pt ca sa se imparta costurile dar nu a precizat cum ar tb sa fie amplasate parcelele.
Multumesc anticipat