Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intocmire puz pt un teren extravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intocmire puz pt un teren extravilan

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati in urmatoare problema :

Anul trecut am cumparat un teren extravilan(640 mp + 180mp cota drum) si intentioez sa construiesc o casa. Am fost la primaria comunei de care apartine terenul si ni s-a spus ca tb intocmit un Puz pt a construi. Am luat leg telefonic cu un arhitect(fara sa vada exact unde e amplasat terenul, i-am prezicat doar zona unde este situat) si ne-a spus ca se poate intocmi puz pt o suprafata asa mica doar ca ne va costa mai mult. Daca ne-am asocia cu cativa vecini , costurile s-au imparti. Am depus deja cerere la consiliul judetean pt certificat de urbanism in vederea intocmirii puz=lui. Arhitectul ne-a spus ca dupa ce ave,m acest certificat de urbanism sa ne intalnim pt a imcepe demersurile pt intcmirea ac puz. Terenul este situat in apropiere placutei de iesire din sat. Este a 7-a parcela de la strada. Fasia de la strada este impartita in mai multe parcele cu drum cota indiviza pt fiecare parcela. Intrebarea mea e daca am gasit o persoana care detine a doua parcela de la drum care vrea sa intocmeasca si ea puz pt a putea construi, pot sa ma asociez cu ac persoana chioar daca nu includem celelalte parcele dintre noi?
Arhitectul mi-a spus ca putem sa ne asociem, pt ca sa se imparta costurile dar nu a precizat cum ar tb sa fie amplasate parcelele.
Multumesc anticipat
Care este intrebarea?
Intrebarea mea e daca am gasit o persoana care detine a doua parcela de la drum care vrea sa intocmeasca si ea puz pt a putea construi, pot sa ma asociez cu ac persoana chioar daca nu includem celelalte parcele dintre noi?
Eu detin a 7 parcela de la drum.
irinapostole, utilizator