avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Activitate ELENA MARILENA DIANA ANDRONESCU

Activitate ELENA MARILENA DIANA ANDRONESCU

Va multumesc pentru raspunsul promt care vine in confirmarea opiniei mele. O zi buna va doresc!

Este posibil ca aceasta asigurare platita de angajator sa constituie o exceptie de la aplicarea contributiilor sociale, conform Titlului 9, art 296-15 punctul p . Totusi ele suporta impozitul de 16% conform Titlului 3, art 55 - g, din Codul Fiscal.
Buna ziua!
Data virarii salariului, conform contractului de munca, pica in weekend. Incalca angajatorul conditiile contractului de munca referitoare la plata salariului, daca efectueaza plata in ziua lucratoare imediat urmatoare weekendului ?
Doamne! Se pare ca sunt atatea hatishuri si subterfugii in practica , incat ca sa iti faci dreptate in tara asta, iti trebuie un avocat "tocilar" cum ati spus , dar si cu indelunga practica..
Răspuns la discuția cum formulez
Este obligatoriu sa numesti martorii ( nume , adresa , etc) in plangerea formulata sau este suficient sa mentionezi ca exista martori, revenind ulterior cu datele acestora?
Răspuns la discuția cum formulez
Aveti idee cum pot scoate de la politie copii dupa plangeri anterioare? Exista o procedura in acest sens?
Va multumesc! Eu ma refeream la cele pe care ar trebui sa le primesc din partea institutiilor... Oricum e o idee buna petitia in dublu exemplar , doar ca ar trebui sa mergi la ei pregatita cu indigo-ul ( de multe ori nu au nici coli de hartie..nu mai vorbesc de xerox!) sau sa o faci de acasa ...desi nici asta nu e o solutie pt ca la politie se practica stilul "dictare" si daca nu scrii ceea ce spun ei..cuvant, virgula si liniuta, ai toate sansele sa fi pierdut timpul degeaba.
Răspuns la discuția lovita si amenintata cu moartea
Doamna este foarte interesanta si actuala problema pe care o puneti! Se pare ca sunt tot mai multi agresori de acest fel, fata de care legile din romania sunt neputincioase. Ei continua sa fie lasati in libertate , in timp ce victimele ( cele mai norocoase) isi oblojesc ranile... Sper sa gasiti raspuns la intrebarile dvs, si sa reusiti sa va faceti dreptate!
Va multumesc pentru raspuns si pentru sfaturi ! Observ ca-mi confirmati impresia pe care am avut-o referitoare la atitudinea functionarilor platiti din munca noastra...lipsa de politete si permanenta impresie ca-i deranjezi... Poate , in postura de infractor ai parte de un tratament mult mai onorabil.
O intrebare as mai avea: adresele oficiale sunt trimise prin posta obisnuita, sau trebuie sa faca dovada primirii la destinatar prin confirmare de primire?
Va multumesc inca odata!
Ce sanse de reusita am in cazul unei plangeri penale impotriva unui cetatean care m-a agresat fizic in fata blocului in care locuiesc? Exista urme de agresiune fizica (contuzii, tumefieri) certificate medical de catre IML. Exista martori. Am depus, in decursul timpului, mai multe plangeri la aceeasi unitate de politie impotriva respectivului cetatean, referitoare la jignire si injurii .Exista o declaratie din partea acestuia prin care se angajeaza sa aibe o conduita civilizata vis-a-vis de persoana mea. Ce ar trebui sa fac mai departe pentru a-mi apara dreptatea si integritatea fizica , deoarece am impresia ca prin lipsa de masuri si fermitate de care au dat dovada functionarii din respectiva unitate a politiei , nu s-a facut decat sa se incurajeze cetateanul in cauza sa-si manifeste intr-un mod si mai brutal agresiunea vis-a-vis de persoana mea? Va multumesc anticipat pentru sfaturi!