Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contributii asigurari de viata de grup
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contributii asigurari de viata de grup

Pentru o asigurare de viata de grup incheiata si platita de angajator pentru angajatii sai ce contributii se platesc si de catre cine?
Se constituie aceste asigurari venituri asimilate veniturilor din salarii?
Din punct de vedere contabil cum sunt tratate aceste asigurari de viata de grup?

Sunt suportate de angajator si sunt cheltuieli nedeductibile la calculul impozitului pr profit.Nu sunt asimilate salariului.
Am uitat sa precizez ca este o asigurate de grup dar are si o anexa in care sunt trecuti nominal salariatii cu nume, prenume, CNP si data angajarii.
Se mai mentin cele spuse mai sus de catre dvs?

Este posibil ca aceasta asigurare platita de angajator sa constituie o exceptie de la aplicarea contributiilor sociale, conform Titlului 9, art 296-15 punctul p . Totusi ele suporta impozitul de 16% conform Titlului 3, art 55 - g, din Codul Fiscal.