avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate rroxica

Activitate rroxica

buna ziua,
am cumparat o masina adusa din germania, taxa de inmatriculare este platita de vanzator , eu cumprand-o inmatriculata.
dupa ce mi-a vandut masina el se poate duce sa-si recupereze taxa?
in aceste conditii taxa ar ramane neplatita si eu cand voi dori sa vand masina ar trebuie sa o achit in acest caz as pierde cam 1000 euro
eu cand am cumparat masina taxa a fost inclusa in pret .
multumesc!
buna ziua,
am incheiat un contract de creditare cu o banca pe o anumita suma, dupa semnarea contractului ma suna de la banca sa-mi spuna ca imi dau mai putin decat initial
mentionez ca inca nu am ridicat banii
va rog sa-mi spuneti daca este vreo posibilitate sa primesc banii contractati si nu mai putin avand in vedere ca dupa ctr initial nu am mai semnat nimic
multumesc!
buna ziua
am o masina pe numele meu si am vandut-o unui om din alt oras, urmand sa facem schimb de certificare de atestare fiscala
am fost la primarie pt certificat de atestare fiscala si au gasit pe numele sotului amenzi, intr-un final am reusit sa scot certificatul pe numele meu cu zero datorii dar este mentionat si sotul cu datorii
va rog sa-mi spuneti daca cumparatorul poate inmatricula masina in conditille in care sotul are datorii si masina este pe numele meu
multumesc!
buna ziua
am cumparat o masina la taxi dar cum este legea masina trebuie sa fie pe societatea de taxi respectiva.
va rog sa-mi spuneti ce tip de contract ar trebui sa fac ca sa fiu sigura ca patronul societatii de taxi nu-mi poate vinde masina. un contract de vanzare auto e sufiicient? trebuie sa-l inregistrez undeva?
va multumesc!
Răspuns la discuția pastrare asociati
societatea nu are nici o datorie.
daca inregistrez conventia la un notar are valoare?
care ar fi solutia cea mai buna? :)

va multumesc
Răspuns la discuția pastrare asociati
va multumesc pentru raspuns
buna ziua.
va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea situatie: am predat un spatiu comercial cu tot cu societate, asociatii fiind eu si prietenul meu. Problema este ca cei caror le-am predat societatea nudispun de suficienti bani ca sa schimbam asociatii si sediul social astfel am convenit ca sa ramanem noi ca asociati ceva timp(cateva luni). Fiind vorba de un stand cu marfa eu as vrea sa inchei un contract, o conevtie ceva cu cei carora le-am predat standul in care sa se mentioneze ca toate taxele datoriile care se inregistreaza pe societate incepand cu data de 22.01.2008 sa fie preluate de ei. Daca ei i-au o amenda ceva si renunta eu sa fiu acoperita.