avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Activitate nicolcarmen

Activitate nicolcarmen

Buna ziua,
Am o problema si nu stiu cui sa ma adresez, sau mai bine zis cum sa o rezolv.
Tin evidenta contabila de 3 sapt. la o firma de catering,restaurant.Se vand produsele pe casa de marcat.Expl.1 ciorba cu caserola cu lingura si paine se vinde la pret de 7.5 lei.
Descarcarea o fac:
601=301 bon consum,carne,morcovi...
6023=3023 bon consum,caserole
6028=3028 bon consum ligura
4111=701,707.4427
si se descarca automat marfa cu 607 si 378 si 4428
Cine ma poate ajuta?Procedez bine?
Firma unde lucrez primeste tichete masa, le tastez,OK.Dar se duce si aprov. de la Selgros unde le si depune.Selgros emite un bon de primire astfel:
Cheque Tichet 9lei val tichet * cant 19 = 171
comision 4.6% 7.87
TVA 24% 1.89
Credit disponibil la Selgros 161.24
Factura de comision si tva aferent 7.87+1.89=9.76 imi vine de la Cheque, iar eu in cont am 161.24 lei .Urmatoarea aprov. Selgros pot folosi disponibilul de 161.24 lei in achitarea facturii.
Cam asta este,nu stiu cum sa fac?
Sa folosec 461...
Va rog ajutati-ma
Firma unde lucrez primeste tichete masa, le tastez,OK.Dar se duce si aprov. de la [EDITAT] magazinul cash &carry unde le si depune.[EDITAT] Magazinul cash &carry emite un bon de primire astfel:
Cheque Tichet 9lei val tichet * cant 19 = 171
comision 4.6% 7.87
TVA 24% 1.89
Credit disponibil la [EDITAT] magazinul cash &carry 161.24 ron
Factura de comision si tva aferent 7.87+1.89=9.76 imi vine de la Cheque, iar eu in cont la [EDITAT] magazinul cash &carry am 161.24 lei disponibil.
Urmatoarea aprov. [EDITAT] magazinul cash &carry pot folosi disponibilul de 161.24 lei in achitarea facturii.
Cam asta este,nu stiu cum sa fac?
Sa folosec 461...
Va rog ajutati-ma

Nu stiu cum sa inregistrez o incasare prin banca.mi s-au intors bani cu care am platit polita casco Omniasig.Nu mai doresc sa prelungim contractul.
In luna Ianuarie am facut 613 la 5121, acum cum inregistrez corect restituirea banilor in conditiile in care nu mai doreste contract cu noi?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/con...
firma unde lucrez s-a infiintat in noiembrie 2009, cu o cifra de afaceri de 13255
pe 2010 cum trebuia corect sa dau declaratia , inclusiv pe acasta ultima
Răspuns la discuția pierdere loc de munca
M-am exprimat gresit,pana in ianuarie 2010 o sa am concediu medical(C.M.),contractl il am pe perioada nedeterminata.Lucrez in firma de 7 ani...hoooo
Răspuns la discuția pierdere loc de munca
Acum sunt internata si cred ca cel mai sigur in ianuarie 2010 o sa-mi expire C.M. -am sa public pe forum ce probleme o sa intampin cand o sa ma intorc la munca.Am cunostinte le legislatia muncii(intr-o firma faci de toate..)Dar cel mai interesant caz care mi-a fost trimis (ca, consolare) a fost a unei tinere care fiind in C.M. (intrata pe 14.10.2009) pe data de 19.10.2009 i s-a desfacut contractul de munca.Atentie era angajata doar din 09.09.2009.Asta da....:O
Răspuns la discuția pierdere loc de munca
Mi sa mai spus de catre angajator ca daca ma incapatanez sa revin din C.M. pot lucra in fabrica ca muncitoare, sunt incadrata ca operator calculator.Nu trebuie atunci o decizie, o alta fisa a postului...o alta decat cea prezenta?#-o
Lucrez in contabilitate si sunt in C.M. ,cand m-am prezentat sa-mi ridic salariu, directorul firmei unde lucrez mi-a adus la cunostiinta sa nu ma mai intorc ca nu are nevoie de oameni bolnavi....Ce pot face?
care este cadrul legal in care un cumparator poate returna un autovehicul fabrici in speta FIAT , din care o rezultat defect de fabricatie.
Mi-a vandut o masina noua cu defect de fabricatie. Nu o mai vreau
Cum pot sa ma lupt cu cei de FIAT?